WhatsApp Support Line

NEWS FROM BRANCHES

Home PageNews from Branches

ASRİAD SAKARYA'DAN ULUSLARARASI EKONOMI, VIZYON VE İŞ GELIŞTIRME TOPLANTISI"

ASRİAD Sakarya'dan Uluslararası Ekonomi, Vizyon ve İş Geliştirme Toplantısı"
ASRİAD Sakarya'dan Uluslararası Ekonomi, Vizyon ve İş Geliştirme Toplantısı" Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 7 Resim Adı 8 Resim Adı 9

ASRİAD Sakarya, şehrimizin tanıtımına ülkemizin ihracatına iş dünyamızın ticaretlerine katkılar sunması amacıyla “Uluslararası ekonomi, vizyon ve iş geliştirme toplantısı” düzenledi.

Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Rıdvan Ulusal’ın ev sahipliğinde bir otelde gerçekleşen toplantıya; uluslararası iş dünyası temsilcileri, Olağanüstü ve tam yetkili Etiyopya Büyükelçisi Adem Mohamed Mahmud, Maslahatgüzar Mulie Tarekegn Edlie, AK Parti Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Levent Tunç, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, Erenler Belediye Başkanı Rahmi Şengül, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, ASRİAD İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Engin Doğan, ASRİAD Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin, MHP İl Başkanı Oğuz Alkaş ile uluslararası iş dünyası temsilcileri ve ASRİAD üyeleri katıldı.


Programda konuşma yapan Olağanüstü ve Tam Yetkili Etiyopya Büyükelçisi Adem Mohamed Mahmud; “Türkiye ve Etiyopya arasında kültürel benzerlik çok var. Bu kültürel faktörleri geliştirmek istiyoruz. Türkiye'nin Etiyopya’ya yatırımı 2 milyardan fazla oldu. Türkiye’nin her zaman yanında tam destek olmak istiyoruz. Kuzey Afrika altında olan ülkelerden Etiyopya 3. Sırada büyük ekonomiye sahiptir. Yüzde 60 ı genç nüfustur ve potansiyel büyüktür” diyerek toplantıya emek veren ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.


ASRIAD Genel Başkan Yardımcısı Engin Doğan ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin dış ticaret açığı verdiğine dikkat çekerek; “2022 yılında 110 milyon dolar açık gerçekleştirdik. 2 ülke ticaretini ülkemiz açısından çok değerli buluyorum. Bu yıl 45 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.


Afrika'daki fırsatların anlatıldığı, Uluslararası Ekonomi, Vizyon ve İş Geliştirme Toplantısı’nda konuşmas yapan ASRİAD Sakarya Şube Başkanı Rıdvan Ulusal; “Bugün burada Afrika'nın yükselen yıldızı Etiyopya'nın Ankara ve İstanbul büyükelçileriyle bir araya geldik. ASRİAD olarak "Türkiye Yüzyılı"nın inşasında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlemiş olduğu hedefler doğrultusunda; ülkemizin üretim, istihdam, ihracat ve büyüme eksenli çalışmalarına katkı sunuyor ve ülkemiz ihracatının yüzde birini, yani 3 milyar dolarını gerçekleştiriyoruz. Bugün böyle bir uluslararası toplantıya da ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz" diye konuştu.


Rıdvan Ulusal konuşmasının devamında şunları söyledi:


"Türkiye ile Etiyopya ilişkileri Osmanlı Devleti'nin mirasına dayanmaktadır. Türkiye ile Etiyopya arasındaki ilişkilerimiz son yıllarda daha da gelişmiş, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda iş birlikleri artmıştır. Türkiye Etiyopya'nın kalkınmasına katkı sağlamış, Etiyopya'da Türkiye'nin Afrika pazarındaki etkinliğine destek olmuştur. Türkiye'nin Etiyopya'ya ihracatı 400 milyon dolar seviyesinde. Sektörel dağılımına bakarsak demir ve çelik, tekstil, plastik, elektronik cihazlar, hijyen-bebek ürünleri, enerji ve gıda sektörleri öne çıkmakta. Türkiye'nin Etiyopya'dan ithalatı ise 25 milyon dolar seviyesinde. Sektörel dağılımda ise kahve, yağlı tohumlar, deri ve baharat sektörleri önde yer almaktadır. Uluslararası ekonomi, vizyon ve iş geliştirme toplantısının şehrimiz, ülkemiz ve dost ülke Etiyopya için verimli sonuçlara vesile olmasını, ayrıca toplantımızın 2.oturumunda da sunulacak olan, üretmiş olduğumuz katma değerli ürünlerin büyükelçilerimiz aracılığıyla Etiyopya pazarlarına ulaşabileceklerini umut ediyorum. Başta büyükelçilerimiz olmak üzere, milletvekilimize, şehrimiz protokolüne ve siz değerli iş dünyası temsilcilerimize, ayrıca bu güzel organizasyonun hazırlanması için yoğun mesai harcayan Diş İlişkiler Komisyonumuza şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum.”
 

Etiyopya'da yatırım yapmak neden önemli, öncelik verilen alanlar, yatırım fırsatları videolarla anlatıldığı toplantı plaket takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

11 September 2023