WhatsApp Support Line

NEWS FROM BRANCHES

Home PageNews from Branches

ASO'DAN SANAYICILERE YÖNELIK HIZMETLERE ILIŞKIN BILGILENDIRME

ASO'dan sanayicilere yönelik hizmetlere ilişkin bilgilendirme
ASO'dan sanayicilere yönelik hizmetlere ilişkin bilgilendirme Resim Adı 0 Resim Adı 1

Ankara Sanayi Odası ile Türk Standardları Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen "TSE ile ASO Gündem Toplantısı”nda TSE’nin sanayicilere yönelik hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

ASO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen ve ASRİAD Ankara şubesi adına Yönetim Kurulu Üyesi Muhittin Öncül'ün de katıldığı toplantıda ASO Başkanı Seyit Ardıç, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, ASO Meclis Başkan Yardımcısı Akman Karakülah, ASO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TSE Genel Sekreteri Aykut Kırbaş, TSE Daire Başkanları, ASO Meclis ve Komiteleri ile çok sayıda sanayici yer aldı.
 

“Yüksek maliyetlerin düşürülmesinde, standartlara uygun üretim yapılmasının önemi var”
 

ASO Başkanı Ardıç, küreselleşme ve beraberinde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte sınırların ortadan kalktığını belirterek, “Uluslararası ticaret ön plana çıkmıştır. Bugün ülkemiz ihracatçıları dünyanın farklı noktalarına ticaret yapmakta, farklı dillerde konuşan pazarlara ürünlerini satmaktadır. Bu noktada, günümüzde tüm dünyanın ortak dilinin standartlar olduğunu, standartlara uygun, kaliteli üretim yapan sanayicilerimizin çok çeşitli pazarlara rahatlıkla ulaşabildiğini vurgulamak isterim. Üretimin belirli plan ve programlara göre yapılmasına yardımcı olarak uygun kalite ve seri imalata imkân tanıyan standartlar, kayıpların asgariye indirilmesini, stokların azalmasını sağlayarak verimliği de artırmaktadır. Sanayicilerimizin karşılaştıkları sorunların başında gelen yüksek maliyetlerin düşürülmesinde, standartlara uygun üretim yapılmasının önemli bir rol oynadığını memnuniyetle ifade ediyorum” diye konuştu. 
 

“Sanayicilerimizin iştiraki büyük önem arz etmektedir”

Sanayicilerin standardizasyon bilincine sahip ve uygun üretim yapmayı odak noktası haline getirmesi gerektiği belirten Ardıç, şunları kaydetti:
“Bu açıdan, Türk Standardları Enstitüsü bünyesinde oluşturulmuş olan ve uluslararası standartların takip edilip ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda gerekli görülenlerin uyumlaştırılması görevini üstlenen Milli Teknik Komitelere, diğer bir deyişle, Ayna Komitelere, sanayicilerimizin iştiraki büyük önem arz etmektedir. On Birinci Kalkınma Planımızda da yer aldığı üzere, özellikle imalat sanayiinde dijital dönüşümle ilgili uluslararası standartların yaygınlaştırılmasına, geliştirilmesine, yüksek teknoloji ihracatında öne çıkan Ankaralı sanayicilerimizi, Türk Standardları Enstitüsü ile çalışmaya davet ediyorum.” 
 

“TSE Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri”
 

Türk Standardları Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sami Şahin ise yaptığı konuşmada, TSE’nin Türkiye’nin en önemli kurumlarından bir tanesi olduğunu belirterek, “Kuruluş itibariyle baktığımız zaman bugüne kadar ülkenin standardizasyon, uygunluk değerlendirme, gözetim ve muayene alanında pek çok önemli görevleri üstlenmiş ve ülkemizin ihtiyacı olan, gerekli olan standartların hazırlanması, yayınlanması ve kullanımı ile alakalı gerekli çalışmaları yapan tek yetkili bir kuruluş olarak bugüne kadar faaliyetlerini sürdürdü. Ülkenin, dünyanın gelişen teknolojik altyapısı ve şartlarıyla beraber Türkiye’de de TSE yapmış olduğu faaliyetlerde geliştirmeler oldu” şeklinde konuştu. 

16 March 2023