WhatsApp Support Line

PRESS RELEASES

Home PagePress Releases

FAİZ ARTIŞI İLE ORTODOKS POLİTİKALARA DÖNÜLDÜ

FAİZ ARTIŞI İLE ORTODOKS POLİTİKALARA DÖNÜLDÜ

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz artışı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Adnan Danışman yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın ve yeni ekonomi yönetiminin konvansiyonel Ortodoks politikalara döndüğüne dair yansımasının görüldüğünü ifade etti.


ASRİAD Genel Başkanı Danışman değerlendirmesinde şunları söyledi:


“Her ne kadar faiz artışı süpriz bir miktarda artış olsa da beklenmez değildi.  Esasen böyle bir kadronun ekonomi yönetimin başına gelmiş olması bu tarz bir gelişmeyi de haber vermişti. Hedeflenen, orta vadede faizin, enflasyonun ve kurun dengeleneceği bir çıpayı yakalamak olduğu aşikar. Ancak bunun için yaşayacağımız süreç, yeniden bir bedel ödenmesini gerektiriyor.  Yani faizlerin tekrar yükseltilmiş olması da millete yeniden bir yük getirecektir. Bu durum enflasyona da finans maliyetlerine de artışı getirecektir.  Ancak yaklaşık 4-5 yıldır ülkede uygulanan politikalarla ülke ekonomisinde önemli bir karmaşanın ortaya çıktığı da herkesin malumudur. Bu karmaşadan çıkmak ve yeniden Ortodoks politika da olsa ülke ekonomisini belirli bir düzene kavuşturmanın yolu gibi gözükmektedir. O yüzden programı dikkatli bir şekilde takip etmek ve bir program sunuluyorsa bu programın iniş çıkışsız bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu açıdan yeni bir süprizle karşılaşmak en son tercihimiz olur. Bu yüzdendir ki, programın dikkatle uygulanması ve yeni çıkmazların oluşmaması ile yaklaşık 1,5 yıllık vadede de olsa yeniden dengelerin tutturulması adına şimdiki bedelleri ödemeye kendimizi hazırlamış durumdayız.  Alınan kararların hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Umuyoruz ki  1,5 yıl sonrasında faizin de enflasyon da tek haneli rakamlar civarında bir seviyeye gelsin. Yeniden öngörülebilir bir ekonomik yapıya erişelim.”

24 August 2023