GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

AFRİKA'NIN ALTIN SAHİLİNE ASRİAD ÇIKARMASI

Afrika'nın altın sahiline ASRİAD çıkarması
Afrika'nın altın sahiline ASRİAD çıkarması Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 4

Güney Afrika’dan sonra Afrika’nın ikinci ve dünyanın en büyük yedinci altın üreticisi: Gana

Geçtiğimiz yıllarda "Altın Sahil" olarak adlandırılan Gana, altının yanı sıra pırlanta bakımından oldukça zengin bir ülke. Zengin tarihi ve kültürü ile büyüleyici bir yer olan Gana, aynı zamanda muazzam bir doğal servete sahip. Ekonomik yapısına baktığımızda yer altı ve maden yataklarının fazla olmasına rağmen ülkenin beklenen kalkınmayı yakalayamadığını görüyoruz. Ülkenin en büyük gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olup bölgede en fazla turist çeken ülke olarak da dikkat çekiyor. Kakao, ülkenin en büyük ihracat ürünlerinden biridir ve Gana, dünyanın en büyük ikinci kakao üreticisidir.
 

Gana'da bulunan ASRİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin, Gana Ticaret Odası Başkanı Frederick Adu Amoako ile bir araya gelerek ASRİAD'lı işadamlarının Gana'ya yapabileceği yatırımlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Görüşmede, Gana'ya ASRİAD'lı işadamlarının yapmayı planladığı ticaret gezisi de ele alındı. 
 

Gana Ticaret Odası Başkanı Frederick Adu Amoako, Yusuf Bilgin'e ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken ASRİAD'ın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Görüşmede, Gana Cumhuriyeti'ndeki ticari faaliyetlere ilişkin bilgiler veren Amoako, ülkesinin her türlü zenginliğe karşın yurtdışından gelecek yatırımlara açık olduklarını ve yabancı yatırımcılara ellerinden geldiğince yatırım imkanları konusunda kolaylıklar sağlayacaklarını dile getirdi. Gana Ticaret Odası Başkanı Frederick Adu Amoako, bu anlamda ASRİAD'lı işadamlarını da ülkelerine beklediklerinin altını çizdi.
 

Batı Afrika'nın en büyük açık hava pazarı
 

Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin görüşme sonrası Ashanti bölgesinin başkenti Kumasi'de bulunan Kejetia Pazarını ziyaret etti. Batı Afrika'nın en büyük açık hava pazarı ve kıtadaki türünün en büyüğü olan pazarda, pırlanta ve altın takılardan baharat, tahıl, el sanatları ve daha fazlasına kadar geniş bir ürün yelpazesi satılıyor.

03 Aralık 2021