GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

ASRİAD TEKSTİL KOMİSYONU’NDAN İTO’YA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

ASRİAD Tekstil Komisyonu’ndan İTO’ya Çözüm Önerileri
ASRİAD Tekstil Komisyonu’ndan İTO’ya Çözüm Önerileri Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3

ASRİAD Tekstil Komisyonu, İstanbul Ticaret Odası Tekstil Komisyonu (38’nci Komisyon) ile tekstil sektörünün yaşadığı sorunlar ve bu sorunların ortadan kaldırılması adına işbirliği konusunda bir ziyaret gerçekleştirdi.

ASRİAD Sektörel Yapılanma Başkanı Nesim Ayyıldız, ASRİAD Tekstil Komisyonu Başkanı Kadir Sevinçhan ve Komisyon üyeleri Ali Öztürk, Ruşen Karadağ, Mehmet Tekin ve Yakup Kılınç tarafından gerçekleştirilen ziyarete, İstanbul Ticaret Odası 38’nci Komisyonu adına Komisyon Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Şenol Aras ile ASRİAD Genel Başkanı ve İTO Tekstil Komisyon Üyesi Adnan Danışman evsahipliği yaptı. Ziyaret sırasında ayrıca 38’nci Komisyon Üyeleri; Bekir Murat, Çetin Altındağ, Eren Keskin, Barış Köseliören, aynı zamanda ASRİAD üyeleri olan Özden Bilirdönmez ve LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ile İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama da yer aldı. 

Toplantıya ev sahipliği yapan İTO Tekstil Komisyonu Başkanı Şenol Aras, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında mevcut ekonomik şartlar dâhilinde tekstil sektörünün yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak adına Sivil Toplum Örgütleri ile devlet işbirliğinin önemine değindi. İTO Meslek Komitelerinin her türlü sorunlara ilişkin çözüm önerilerine açık olduğunu dile getiren Şenol Aras, ASRİAD Tekstil Komisyonu’nun sektörün sorunları ve bu sorunların çözüm yollarına ilişkin değerlendirmelerinin kendileri açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. 

ASRİAD Sektörel Yapılanma Başkanı Nesim Ayyıldız ise Türkiye ile dünyadaki tekstil sektörü çalışmalarını kıyaslayarak ülkemizde sektörün sorunlarının ortadan kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ayyıldız ayrıca ASRİAD gibi STK’ların İTO ile işbirliği konusunun sektörde yaşanan zor durumu ortadan kaldırması açısından büyük önem ifade ettiğinin de altını çizdi. ASRİAD Tekstil Komisyonu Başkanı Kadir Sevinçhan da yaptığı konuşmada sektörde imalattan satışa kadar yaşanan sıkıntıları anlatırken işgücü açısından Anadolu’ya açılmanın önemini ifade etti.

İTO Tekstil Komisyonu ve aynı zamanda LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ise dünyada hiçbir dönemde siyasetin ticareti bu kadar etkilediği bir dönem yaşanmadığını ifade ederken sektörün yaşadığı sorunlarla ilgili olarak aynı zamanda üyesi de olduğu ASRİAD’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, birlikte birçok önemli projeye imza atacaklarına yürekten inandığını belirtti. 

ASRİAD’dan Tekstil Çalıştayı Önerisi

ASRİAD Genel Başkanı ve aynı zamanda İTO Tekstil Komitesi Üyesi Adnan Danışman ise sektörün sorunlarının giderilmesi adına devlet teşviklerinin ve bu teşvikleri cazip hale getirmenin önemine değindi. Adnan Danışman, ASRİAD ile 38’nci Komisyon Üyelerinin ortak bir çalışma grubu oluşturması ve hatta bu komisyona diğer STK’ların Tekstil Komisyonundan belirlenecek üyelerin katılması sonrası bir Tekstil Çalıştayı düzenlenebileceği ve bu durumun da sektörün yaşadığı sorunların net olarak tespiti ve çözüm yollarının bulunması adına çok önemli bir mihenk taşı olabileceğinin altını çizdi. 

İTO ve ASRİAD Tekstil Komiteleri tarafından da sıcak yaklaşılan bu önerinin Ramazan ayı sonrası hayata geçirilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı toplantı sonunda ASRİAD Sektörel Yapılanma Başkanı Nesim Ayyıldız tarafından İTO 38’nci Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Şenol Aras’a “Önce Nitelik” temalı plaketi takdim etti.
Ziyaret, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
 

09 Mayıs 2019