WhatsApp Support Line

YATIRIMLAR YAPMANIN VE YATIRIMLARI BÜYÜTMENIN TAM ZAMANI!

Yatırımlar yapmanın ve yatırımları büyütmenin tam zamanı!
Yatırımlar yapmanın ve yatırımları büyütmenin tam zamanı! Resim Adı 0

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Anadolu Esnaf ve İşadamları Derneği (ANESİAD) tarafından düzenlenen ve dünyadaki ekonomik gelişmelerin Türk iş hayatı üzerindeki etkilerinin ele alındığı Gündem Ekonomi 14. Oturum programının konuğu oldu.

Youtube üzerinden canlı yayınlanan ve Sanayi Politikaları Araştırmacısı Hasan Güllük'ün moderatörlüğünü yaptığı programda ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, son 2 yıldır pandeminin dünya ekonomilerinde neden olduğu kırılganlıklar üzerinde durdu. Dünyada yaşanan hammadde krizinin ve fiyat artışlarının nedenleri hakkında bilgiler veren Danışman, bunun ABD'nin Çin'e karşı tutumundan kaynaklandığını söyledi.
 

 Küreselleşen dünyada hiçbir ülkenin ekonomisinin kendi başına değerlendirilemeyeceğini ifade eden Adnan Danışman, Türkiye'deki gelişmelerin de dünyadaki gelişmelerin bir sonucu olduğunu, buna karşın ekonomiyi siyaset malzemesi yapmadan ekonominin gerçekleriyle hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hammadde fiyatlarının çok ciddi anlamda yükselmesinin Türkiye'deki enflasyonun da yükselmesine çok önemli katkı yaptığını belirten Danışman, buna karşın Türkiye'nin kendi sorunları olduğunu, ülkemizin 2018'in son çeyreğinde bir türbülansa girdiğini, 2019 yılında tam düzelme noktasına geldiğimizde 2020 Mart ayında pandemi sürecinin yaşanmaya başlandığını, bunun da ülke ekonomimize olumsuz anlamda çok etki ettiğini dile getirdi. 

Pandemi sürecinde yaşanan olumsuzluklara karşın Türkiye için de ciddi fırsatlar oluşturduğunu belirten Adnan Danışman, bilhassa navlun ücretlerinin iyi değerlendirildiği taktirde ihracatımıza çok büyük katkılar sağlayacağına vurgu yaptı.
 

Katma değeri yüksek ürünlerin önemi
 

Programda, yüksek teknolojiye dayalı ve katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin önemine vurgu yapan Danışman, devlet özel sektör işbirliğiyle yapılacak yatırımların ve ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda milli üretimi desteklemenin Türkiye ekonomisine çok büyük faydalar sağlayacağını söyledi.
 

Ekonominin temel parametleri anlamında "büyüme", "bütçe ve ödemeler dengesi", "istihdam", "enflasyon", "faiz hadleri" ve "döviz fiyatları" konularında da ayrıntılı bilgiler veren Adnan Danışman, döviz fiyatlarındaki gerçekçi olmayan yükselişler ve buna karşın hükumet tarafından alınan tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 

ASRİAD Genel Başkanı Danışman, ülkemizin en acil el atılması gereken konularından birinin "Gelir dağılımı adaleti" olduğunu belirtirken zar zor kurulan ve büyütülen şirketlerimizin de yabancılara satılmaması gerektiğine vurgu yaptı.
 

Dövize endeksli faiz uygulaması konusunda alınan tedbirlerin 20 Aralık tarihi itibariyle mutlaka alınması gerektiğini ve panik havasını değiştirmek adına hükumetin doğru bir uygulama yaptığını ifade eden Genel Başkan Adnan Danışman, öte yandan bu uygulamanın 5-6 ay sürdürmenin ülke ekonomisine çok büyük zararlar getireceğinin altını çizdi.
 

Ülkemizde bugün itibariyle enflasyonun yüzde 35'ler düzeyinde olduğunu, Mayıs ayına kadar kurun yüzde 20 civarında değer kazanması gerektiğini, aksi taktirde oluşacak açıkların ya vergilerin artırılmasına neden olacağını, bunun da özellikle iş dünyasını çok zor duruma sokacağını ya da para basılmasının zorunlu kılacağını, bunun da enflasyonu haddinden fazla artıracağını ifade etti.
 

Doların bugün itibariyle 10,50 TL düzeyinde olmasının ülkemizin ihracatına olumlu yansıyacağını dile getiren Adnan Danışman, yatırımcıların hem kendilerine hem de ülkemize güvenmesi gerektiğini, Türkiye'nin üretime dayalı bir ekonomik modelle büyümesinin zorunlu olduğunu, bunun için de yatırım yapmanın ve yatırımları büyütmenin büyük önem taşıdığını dile getirdi. "Ekonomiyi büyütmek için güven, istikrar ve adalet tesis edilmelidir." diyen Danışman, gerekli koşullar sağlandığında ülkemizin yıllık 300-400 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşabileceğimizin altını çizdi ve Türkiye'nin önünün açık olduğunu ifade etti.
 

Yaklaşık 1,5 saat süren programın sonunda ASRİAD'ın çalışmaları ve var olma nedenleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, ekonomiyi ve sosyal yapıyı öncelediğini, adaleti, hakkı, hukuku önemsediklerini, ortaklık kültürünü oluşturup geliştiren bir yapı olduklarını anlattı.
 

29 December 2021