GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

TUA BAŞKANI YILDIRIM: "KÖLELEŞMEK İSTEMİYORSAK UZAYA ÇIKMALIYIZ"

TUA Başkanı Yıldırım: "Köleleşmek istemiyorsak uzaya çıkmalıyız"
TUA Başkanı Yıldırım: "Köleleşmek istemiyorsak uzaya çıkmalıyız" Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, ASRİAD webinar programında, uzayda artık koloniler kurulmaya başlandığını, dünyanın artık uzaydan yönetildiği dile getirirken "Çağımızda köle olmak istemiyorsak uzaya çıkmamız ve uzay programlarını hayata geçirmemiz kaçınılmaz bir gerçektir" dedi.

ASRİAD Kurumsal İlişkiler ve Tanıtım Başkanlığı tarafından organize edilen ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın konuk olduğu "Türkiye'nin Uzay Serüveni ve Uzay Endüstrisi" konulu webinar programı, 11 Nisan Pazar günü ASRİAD Genel Merkez ve şubelerimize mensup iş insanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.
 

ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı ve program moderatörü Sıtkı Abdullahoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayan webinarda, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım bugüne kadar pekçok programa konuk olduğunu ve uzay çalışmaları hakkında bilgi verdiğini anlatırken ilk kez bir işadamları derneğine konuk olmanın da mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
 

Serdar Hüseyin Yıldırım programda ilk olarak "Uzay nedir ve nerede başlar?" sorusunun cevabına ilişkin bilgiler verirken, BM'de 100 km üzerine çıkıldığında hava sahalarının son bulduğunu ve bu mesafeden yukarısının uzay alanı olarak kabul edildiğini söyledi.
 

- Türkiye açısından ay yüzeyi bir sıçrama taşıdır
 

 1969 yılındaki Apollo 11'in aya gidişinden bu yana yapılan çalışmalara değinen TUA Başkanı Yıldırım, 2024 yılından itibaren ABD tarafından ayda bir koloni kurulmaya çalışıldığının altını çizdi. Ayda bulunmanın büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldırım, ayın bir sıçrama taşı olduğunu ve bu anlamda Türkiye açısından da aya gitmenin önem taşıdığına vurgu yaptı.
 

İnsanların uzayda neler olduğunu öğrenmeye meraklı olduğunu belirten, uzayın kıyısında bulunduğumuzu ve dünyanın uzaydan yönetildiğini, ABD'nin Space Force kurmasını, Nato'nun uzayı bir harekat alanı olarak belirlemesi itibariyle de uzayda olmayanların köleleşeceğini ifade eden Serdar Hüseyin Yıldırım "Köle olmak istemiyorsak uzaya çıkmamız ve uzay programlarını hayata geçirmemiz kaçınılmaz bir gerçektir" dedi. 

 
2027 yılından itibaren uzayda kurulacak 7 üretim platformu üzerinde üretimler yapılacağı, uzay turizminin ve uzay madenciliğinin büyük önem kazanacağını söyleyen Yıldırım, altın vb bilinen değerli madenler dışında uzayda 17 nadir elementin bulunduğunu, bunların da önemli bir zenginlik ifade ettiğini dile getirdi.
 

SpaceX'in uzaya bin 200 uydu attığını ve gelecekte bu sayıyı 42 bine çıkarmayı hedeflediğini ifade eden Yıldırım, bu uyduların veri transferleri yapacaklarını, nesnelerin interneti (IOT) sayesinde bütün elektrikli cihazların birbiriyle konuşacağı bir dünyaya doğru gittiğimizi ve ülkemizin de buna ilişkin bir altyapı çalışmasının hızla ilerlediğinin altını çizdi. 
 

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, programın ikinci bölümünde Türkiye'nin uzay çalışmaları başlığı altında değerlendirmelerde bulundu.
 

Yıldırım, 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulduğunu ancak çalışmaların son 1,5 yıllık süreçte verimlilik kazandığını dile getirirken bu kapsamda ülkemizin yirminin üzerindeki  ülkeyle uzaya ilişkin işbirliği yaptığımızı ifade etti. TÜBİTAK, Aselsan, Roketsan, TUSAŞ gibi kurumlarımızın da uzay çalışmalarında kendi sahalarında çalışmalar yaptığını anlatan Yıldırım, ancak Türkiye Uzay Ajansı'nın bu kurumların işbirliği anlamında regülasyon, sertifikasyon, projelendirme ve fonlama anlamında önemli bir çatı kurum olduğuna vurgu yaptı.
 

İnsanlı uzay uçuşları yapan ABD, Rusya ve Çin dışında Japonya, Hindistan ve Avrupa Birliği'nin uzay çalışmaları anlamında birinci ligi oluşturduğunu belirten TUA Başkanı Yıldırım, Türkiye'nin bu anlamda henüz ikinci ligde yer aldığını ancak 10 yıllık Milli Uzay Programı sayesinde birinci lige aday ülkeler arasına gireceğine inandığını söyledi.
 

- Türkiye'nin uzay çalışmalarında 10 büyük hedefi
 

Programın üçüncü bölümünde Milli Uzay Programı hakkında bilgiler veren Serdar Hüseyin Yıldırım, ülkemizin bu kapsamda 10 büyük hedefi olduğunu dile getirirken bu hedefleri şöyle açıkladı:
 

"Hedefimizin ilk basamağını Ay misyonu oluşturuyor. Bu misyon dahilinde Türkiye, 2028 yılında aya yumuşak iniş yapmayı ve rover denilen gezen aracı aya indirmeyi hedefliyoruz. İnsansız gerçekleşmesi planlanan bu safhada, Cumhuriyetin 100'ncü yıldönümünde yani 2021 yılında Türkiye olarak aya yumuşak iniş için planlamalar ve yoğun çalışmalar yapıyoruz. 
İkinci olarak dünyada markalaşacak şekilde bir uydu şirketi ya da yapısı oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye olarak şu anda uzayda 7 uydumuz var. Bunu geliştirmek ve sayıyı artırmak büyük önem taşıyor. Üçüncü hedefimiz BKZS denilen GPS sisteminin üretilmesinde bölgesel olarak bir güç olmak yolunda çalışmalarımız sürüyor. Hedeflerimizin dördüncü aşamasını uzaya erişim ve uzay limanı oluşturmak geliyor. Beşinci hedefimiz uzaya ilişkin gözlem ve altyapı çalışmalarıdır. Bu anlamda Doğu Anadolu Gözlemevi'ni kuruyoruz. Bu gözlemevimizde 4 metre çapında bir ayna yer alıyor. Bu konuda da hızlı adımlarla ilerliyoruz. Bu süreçten sonra uzay havası çalışmaları, yani uzayda ortamı anlamaya yönelik adımlar atmak istiyoruz. Sanayi Bakanlığımızın Antarktika'ya göndermiş olduğu ekipten de bu anlamda faydalanmaya gayret ediyoruz. Planımızın yedinci basamağında özel sektörü de bu işin içine çekerek uzay eko sisteminin geliştirilmesi yer alıyor. Burada ASRİAD gibi sivil toplum kuruluşları bünyesinde yer alan iş insanlarımızın desteğine de ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye olarak ne yazık ki uzay çalışmaları kapsamında yetişmiş insan gücümüz son derece sınırlı. İşte tam da bu noktada sekizinci hedefimiz, yani 2030 yılına kadar 10 bin uzay insanı yetiştirmek ya da transfer ederek istihdam etmeyi istiyoruz. Bu anlamda ilk olarak yurtdışında bulunan Türk bilim insanları ya da mühendislerimizi ülkemize getirmek ve kendi uzmanlık alanları dahilinde onlardan faydalanmak istiyoruz. Çünkü uzay çalışmalarının zeminini oluşturmamız ve eksik taşları yerine koymamız için yetişmiş insan gücüne çok ihtiyacımız var. Elbette sadece Türk bilim insanları ile değil, mümkün olduğu taktirde yabancı bilim adamlarını ve mühendisleri de ülkemizde hizmet verecek şekilde kazanmayı istiyoruz. Uzay Teknoloji Geliştirme Merkezi kurmamız da çalışmalarımızın önemli basamaklarından birini oluşturuyor. Bu kapsamda proje çalışmalarımız hızla devam ederken çalışmayı 2 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Ve son olarak da Astronot programı yer alıyor. Bugüne kadar uzaya 570 insan çıkmış ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hiçbir vatandaşımız uzaya çıkmamış. Bu anlamda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'ncü yılı olan 2023 yılında bir Türk insanımızı uzayda görmek için büyük gayret gösteriyoruz ve inşallah da bu hedefimize ulaşacağız."
 

- Ölçek ekonomisinin önemi
 

2021 yılı içinde katkı paylarıyla birlikte yıllık 50 milyon dolar civarında bir bütçeleri olduğunu söyleyen TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, ancak bu bütçelerin zaman içinde her aşamada  tüm programlar uygulamaya konulurken artacağını ifade etti. Birçok ülkenin uzay çalışmaları yaptığını, bu ülkelerle işbirliği yapılması durumunda çalışmaların ülkeler bazında daha düşük maliyetlerle gerçekleşeceğini belirten Yıldırım, "En büyük sıkıntı ölçek ekonomisidir. Dünya ile entegre bir şekilde, mutlaka ve mutlaka üretim, teknoloji ve pazarlama gibi konularda uluslararası işbirliği yapılmalıdır" dedi.
 

Programın son bölümünde ise TUA ile özel sektör işbirliği kapsamında yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunulurken bu anlamda bir konsorsiyum kurulmasının önemine değinildi. Sadece devletlerin yapacağı çalışmalarla bu işin başarılamayacağının altını çizen TUA Başkanı Yıldırım, devlet-özel sektör işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu, rasyonellik anlamında özel sektörün büyük önem taşıdığını, mühendislik ve tasarımın yerli sanayi tarafından yapılmasının önemli olduğunu ve sertifikasyonun milli olması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.
 

Türkiye’nin havacılık ve uzay alanındaki hedeflerine ulaşma süreci ve Türkiye Uzay Ajansı'nın yürütmekte olduğu bazı projelere dair bilgilendirmelerin de yapıldığı program soru cevap bölümü ve program moderatörü ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu tarafından TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'a online bir plaket takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Programın youtube kaydı için tıklayın

 

11 Nisan 2021