GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

TARLAYA ATILAN HER TOHUM, KURDELESİ KESİLEN FABRİKA KADAR ÖNEMLİDİR

Tarlaya atılan her tohum, kurdelesi kesilen fabrika kadar önemlidir
Tarlaya atılan her tohum, kurdelesi kesilen fabrika kadar önemlidir Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3

Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması, tarımda yerli üretimin teşvik edilmesi ve dünyada gıda güvenliğinin öneminin konu alındığı "Dünya Gıda Güvenliği, Türkiye'nin Tarım Politikaları ve Yatırım Fırsatları" konulu program, 9 Haziran Çarşamba günü online olarak gerçekleştirildi.

ASRİAD Üretim Alanı tarafından organize edilen ve REİS Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis'in konuk olduğu programa; ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Merkez ve şubelere mensup çok sayıda iş insanı katıldı.
 

Üretim Masasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cemil Yıldız'un moderatörlüğünü yaptığı program, Genel Başkan Adnan Danışman'ın açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis tarafından dünyada gıda güvenliğinin önemine vurgu yapılan bir girizgah konuşması gerçekleştirildi. Mehmet Reis konuşmasında, her ülkenin kendi topraklarında, stratejik olan ürünlerinde, iç tüketimini karşılayacak kadar tarım üretimini yapmasının o ülkenin gıda güvenliği açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.
 

Dünya genelinde doğal afetlerden gıda krizlerine kadar çok sayıda olumsuzlukla karşı karşıya bulunduğumuzu ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, iklim krizi, aşırı hava olayları, ekosistemlerin yok olması, gıda güvenliği ve temiz su kaynaklarının azalmasının 21'nci yüzyılda insanlığı tehdit eden konular arasında ön plana çıktığını söyledi.
 

Asırlardır tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye'nin, dünyadaki endemik türlerin çoğunu topraklarında barındırması, buğday, bakliyat gibi ürünlerin anavatanı olması bakımından çok önemli bir ülke konumunda bulunduğunu belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, buna karşın 32 milyon dekar tarım alanının verimli bir şekilde kullanılamadığını söyledi. Türkiye'nin tarımsal potansiyelini doğru kullandığı taktirde Türkiye ekonomisinin lokomotifi olacağını belirten Mehmet Reis, tüm dünyadaki iklim değişikliğinin Türkiye'yi etkilemesi ve kuraklık nedeniyle Türkiye'nin riskli bir döneme girdiğini ifade etti. 
 

Türkiye'de bölgesel anlamda yaşanan sıkıntıları da ayrıntılarıyla açıklayan Reis Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, arz-talep dengesi, verimlilikteki düşüş ve maliyetlerdeki artışlar hakkında hakkında bilgilendirmelerde bulunurken bu durumun enflasyonu da olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.
 

Tarım nüfusumuzun gençleşmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Mehmet Reis, tarımda teknoloji ve dijital dönüşümün yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi. TÜİK verilerine göre 2021 yılında ilk 4 ay itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 12,8 artış yaşandığı ifade eden Mehmet Reis, bilhassa bakliyatta üretim yapılması gerektiği ve ekim alanlarının artırılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Küresel ısınma nedeniyle yöresel, bölgesel, ülkesel ve küresel anlamda önlemler alınması gerektiğini belirten Mehmet Reis, Türkiye'nin gelecekte zarar görmemesi için suyun mutlaka tasarruflu ve verimli kullanmamız gerektiğinin önemine vurgu yaptı. 
 

Tohum, gelecek nesillere bırakılacak en büyük mirastır
 

Türkiye'de en önemli sorunlardan birinin parçalı araziler olması ve tarımsal arazilerin de amacı dışında kullanılması olduğunun altını çizen REİS Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ekolojik Tarım ve İyi Tarım Projesi hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Yerel ve yerli tohumların gelecek nesillere bırakılmasının çok büyük önem arz ettiğini dile getiren Reis, tohum bankalarının bu anlamda stratejik bir yere sahip olduğunu, atalık tohumların çiftçilere dağıtılması ve çoğaltılması gerektiğini ifade etti.
 

Program, soru-cevap bölümünün ardından Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis'e dijital ortamda sunulan teşekkür plaketi verilmesi ile sona erdi.

09 Haziran 2021