GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

İHRACAT EĞİTİMLERİ, TRADE MAP VE PAZAR ANALİZİ İLE SONA ERDİ

İhracat Eğitimleri, Trade Map ve Pazar Analizi ile sona erdi
İhracat Eğitimleri, Trade Map ve Pazar Analizi ile sona erdi Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 8

ASRİAD Export Başkanlığı tarafından ihracat yapmak isteyen ASRİAD üyesi iş insanlarımıza katkı sağlamak adına planlanan "İhracat Eğitimleri" 26 Ağustos Çarşamba günü düzenlenen dördüncü program ile sona erdi.

4 haftalık eğitim programlarının dördüncüsünde "Trade Map Uygulaması ile Pazarın Analizi ve Pazar Belirleme" konusu işlenirken programa ilgi büyük oldu.
 

ASRİAD Export adına Engin Doğan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen eğitim programı, Gers Danışmanlık adına  Selçuk Şağban ve Eğitimci Gökhan Erol tarafından verildi. 
 

Eğitim programında; Trademap.org sitesinin ihracatçılara sağladığı avantajlar ve pazar analizi konusunda bilgilendirme yapılırken veri analizi yapılması konusunda eğitim verildi. 
 

Gers Danışmanlık adına eğitim veren Selçuk Şağban, Trade Map’in,  dış ticaret ile ilgili kurum ve firmalara istatistiki güncel veriler sağlayarak doğru ve güncel dış ticaret bilgilerine ulaşmalarını sağlayan bir bilgi servisi olduğunu anlattı. Online veritabanı üzerine kurulu olan sitenin, GTİP koduna göre 5300 ürüne ait resmi dış ticaret verilerini karşılaştırmalı olarak, geriye dönük olarak aylık, yıllık ve çeyrek dönemler şeklinde analiz etmeye imkan sağlayan, kullanıcı dostu ve hedef odaklı bir kaynak olduğunu anlatan Şağban, uluslararası ticarette ürünlere ait detay ve karşılaştırmalı bilgilere tek bir kaynaktan erişmenin büyük bir avantaj oluşturacağına dikkat çekti. Dünyadaki ticaret konusunda ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunan Şağban daha sonra Türkiye'nin ithalat ve ihracat verileri hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin verdiği ticaret açığının çoğunun Çin ve Rusya'dan kaynaklandığını ifade etti. Eğitimde, Türkiye'nin 2019 geneli ve 2020 yılının ilk çeyreğinde hangi ülkelerden kaç milyar dolar karşılığında ithalat ve ihracat yaptığı hakkında veriler ortaya konuldu.
 

Programın ikinci bölümünde ürün özelinde valiz ihracatı yapan ve tarife pozisyonu belirlenmiş olan ASRİAD üyesi bir firmanın ihracatına yardımcı olacak bir çalışma yapıldı. Türkiye'nin dünya valiz ticaretinde 19,8 milyon dolarla dünyada 28'nci sırada olduğu belirlenirken dünyada en büyük alıcısının ABD olduğu ve 1.17 milyar dolarlık ithalat yapmakta olduğu konusunda bilgi verildi. Çin'in dünya valiz ticaretinin yüzde 75'ini Çin'in gerçekleştirdiği site verilerinden ortaya konulurken 2019 yılında 10 milyar dolardan fazla ihracat yaptığı ifade edildi. Ülkelerin konsantrasyon oranları anlamları ve değerleri hakkında da bilgiler verilirken konsantrasyonu 0,11 ile 0,50 arasında ihracat yapan ülkelerin daha başarılı olduğu ifade edildi.


Türkiye'nin 19,8 milyon dolar valiz ihracatı yaptığı Trademap verileriyle ortaya konulurken ithalat konusunda da başta Çin ve Macaristan ağırlıklı olmak üzere 14 milyon dolarlık ithalat yapmakta olduğumuz, 5 milyon dolarlık ithalat fazlası ortaya çıktığı ifade edildi. Trademap sitesinin sadece ülkeler bazında değil aynı zamanda şirketler bazında da ithalat ve ihracat verileri sağladığı ifade edilirken tarife pozisyonu bazında şirketlerin gerek iletişim bilgileri gerekse ürün özellikleri açısından veri girişinin ne kadar büyük önem taşıdığının altı çizildi.
 

Yerinde pazar araştırması yapmanın ve ülkelerdeki fuarlara katılımın da öneminin dile getirildiği programda hedef pazarların tespiti sonrası ihracata giriş yapılabileceği ancak yeterli olmayacağı, bunun yanında bir call center oluşturarak ihracat yapılacak ülkelerin dilini bilen personel istihdam etmenin önemine vurgu yapıldı.
 

Trademap üzerinden bir yol haritası oluşturmanın öneminin dile getirildiği program sonunda bir matrix oluşturularak doğru stratejilerin başarıya giden yolu açtığı ifade edildi. 
 

Yaklaşık 2 saat süren programa ihracatçı firmaların dış ticaret personellerinin yanı sıra çok sayıda ASRİAD üyesi iş insanı katıldı.
 

TRADE MAP HESAPLAMA TABLOSU

26 Ağustos 2020