GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

ASRİAD'DAN "ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKIŞ" ÇÖZÜMLERİ

ASRİAD'dan "Orta Gelir Tuzağından Çıkış" çözümleri
ASRİAD'dan "Orta Gelir Tuzağından Çıkış" çözümleri Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 7

ASRİAD'ın üye iş insanlarına yönelik olarak düzenlediği seminerler tüm hızıyla devam ediyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Mıynat'ın konuk olduğu "Orta Gelir Tuzağından Çıkış: AR-GE, İnovasyon, Kümelenme" konulu online seminer programı, 20 Ocak Çarşamba günü Genel Merkez ve şube teşkilatlarının katılımıyla gerçekleştirildi.
 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Merkez ve şubelerden çok sayıda iş insanının katıldığı ve moderatörlüğünü AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu'nun yaptığı seminere Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Türkiye ekonomisinin genel görünümü hakkında bilgi vererek başladı. Dünyanın en büyük ekonomi büyüklüğüne sahip ülkeler hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mıynat, makroekonomik veriler ile üründe ve üretimde dijitalleşme süreçleri konularına değindi. İmalat sanayinin milli gelir içerisindeki payının çok büyük önem taşıdığının altını çizen Prof. Dr. Mıynat, AR-GE ve İnovasyon konularında ülke olarak ciddi sıkıntılar yaşadığımızı ancak son dönemlerde gelişmeler kaydedildiğini ifade etti. AR-GE, İnovasyon, Kümelenme ve kamu-üniversite işbirliği ile orta gelir tuzağından çıkışın mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mustafa Mıynat, mesleki ve teknik eğitime yoğunlaşılmasının önemine değindi.


Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin beyin göçü olduğunu, çok iyi yetiştirilmiş gençlerin yüzde 60'ının yurtdışına gittiğini, bunun önüne geçilmesi gerektiğini ve bu konuda inovasyonun büyük önem taşıdığının altını çizen Prof.Dr. Mıynat, orta gelir tuzağından çıkışta verimliliğin önemi konusunda örneklerle bilgilendirmelerde bulundu. 


Türkiye'de AR-GE harcamaları, küresel inovasyon endeksi, Türkiye'de Girdi-Çıktı İnovasyon alt endeksleri, katma değerli üretim, sürdürülebilirlik, markalaşma ve inovasyon değerleri hakkında grafiklerle örneklemelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Mıynat, yüksek teknoloji üretmek konusunda eksiklerimizi dile getirdi.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Mıynat programda daha sonra sırasıyla ihracatta teknoloji yoğunluğu, kümelenme, üründe ve üretimde dijitalleşme, yerli ve milli üretim ürünleri, yapay zeka, yüksek teknolojik yatırımları, teşvikler ve TOGG modeli hakkında önemli bilgiler verirken sunumunu teknolojik hamlelerde "Kamu-Özel İşbirliği Modeli"nin önemine değinerek tamamladı. 

 

Program, soru-cevap kısmının ardından Prof.Dr. Mustafa Mıynat'a sanal ortamda bir teşekkür plaketi takdim edilmesiyle sona erdi.
 

20 Ocak 2021