GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

ASRİAD, ÜLKEMİZİN ÜRETİM SORUNUNU DERT EDİNİYOR

ASRİAD, ülkemizin üretim sorununu dert ediniyor
ASRİAD, ülkemizin üretim sorununu dert ediniyor Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5

ASRİAD İş Geliştirme Başkanlığı tarafından organize edilen, Sanayici Söyleşileri "Üretimi Dert Edinenler Programı" serisinin ilki 5 Mayıs Çarsamba günü Zoom ve Youtube kanalları üzerinden gerçekleştirildi.

ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Plastik Sektör Komisyon Başkanı Mehmet Uysal, Plastik Sektör Komisyon Üyeleri Gıyasi Kahraman ve Ömer Çelenk'in konuk oldukları programa ASRİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile şubeler ve genel merkez teşkilatına bağlı çok sayıda iş insanı katıldı.
 

Moderatörlüğünü İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sami Bektaş'ın yaptığı programda ilk olarak Uysal Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, Kahraman Bilgi Teknolojileri ve Hansel Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasi Kahraman ile Çelenk Geri Dönüşüm Plastik Amb. San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelenk kendileri ve firmalarının çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
 

Programın ikinci bölümünde konuklar, plastik sektöründe yaşanan hammadde sıkıntısı, üretimde yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözüm yollarını ele aldılar. Söyleşide; sanayicilerimizin plastik sektöründe yaşadıkları zorluklar, hızlı ve katma değerli üretim ve ithal ikameli üretimlerin önemi, ihraç kayıtlı ürün ithalatını sağlamaya yönelik alınması gereken önlemler, atık ithalatından kaynaklanan sorunlar, petrokimya sektöründeki kartel üreticilerin karlarını maksimize etmeye çalışmalarından dolayı sektörde yaşanan fahiş fiyat artışları konusularında görüş alışverişinde bulundular.
 

Çevre ve geri dönüşüm konusunda eğitimin öneminin ele alındığı sohbette, petrokimya tesisleri kurmanın ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katkıların yanı sıra PETKİM'in verdiği referans fiyatlar ile vergilendirme konusu ele alındı.
 

Programda ayrıca sektörde kalifiye eleman yetiştirmeye yönelik olarak meslek yüksek okulları kurmanın önemine vurgu yapılırken, özellikle geri dönüşümde ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan Roman vatandaşların kayıt altına alınması ve sosyal güvenlik kapsamına alınmaları konusunda bir sosyal sorumluluk projesi üretilmesinin önemine vurgu yapıldı.
 

Yaklaşık 1,5 saat süren program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

06 Mayıs 2021