WhatsApp Support Line

ASRİAD İFTAR PROGRAMINDA KONUŞAN TBMM BAŞKANI ŞENTOP: “İŞTE BU BIR MARKA OLUŞTURMADIR”

ASRİAD İftar programında konuşan TBMM Başkanı Şentop: “İşte bu bir marka oluşturmadır”
ASRİAD İftar programında konuşan TBMM Başkanı Şentop: “İşte bu bir marka oluşturmadır”  Resim Adı 1 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 9 Resim Adı 10 Resim Adı 2 Resim Adı 7 Resim Adı 8 Resim Adı 3

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) tarafından düzenlenen ve TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un şeref konuğu olarak yer aldığı iftar yemeği, Genel Başkan Adnan Danışman’ın ev sahipliğinde siyaset ve iş dünyasından yaklaşık 600 misafiri bir araya getirdi.

Ataköy’de düzenlenen iftar yemeği programına; TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un yanı sıra AK Parti ve MHP İstanbul milletvekilleri, bakanlık temsilcileri, yabancı misyon şefleri, oda başkanları, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, akademisyenler, ASRİAD Yönetim Kurulu, ASRİAD şubelerinin başkan ve üyeleri, iş dünyası temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

 

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan ASRİAD iftar programında bir konuşma yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye fikrinin Türkiye sınırlarından çok daha büyük olduğunu ifade ederken "Yeter ki biz kendimize güvenelim. İnançlarımıza, ilkelerimize, ahlakımıza, geçmişimize, köklerimize güvenelim." dedi.

 

İftar programında konuşan Şentop, dünyada ve ülkede yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelere değindi.

 

Ekonomik bakımdan ciddi bir tartışmanın uluslararası alanda yaşandığını dile getiren Şentop konuşmasında, ASRİAD’ın “Önce Nitelik” sloganı üzerinden iş dünyasına ve nitelikli iş insanlarının önemine vurgu yaptı.

 

Şentop: “İşte bu bir marka oluşturmadır”

 

TBMM Başkanı Şemtop konuşmasında;  tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı ekonomik sıkıntıların olduğunu dile getirirken, buna karşın istihdam oluşturmada ülkemizin birinci sırada olduğunu belirterek “İşte bu bir marka oluşturmadır” dedi.

 

Mustafa Şentop konuşmasında daha sonra şunları söyledi:

 

"Güvenlikle ilgili benzer şekilde yeni yöntemler tartışılıyor. Ukrayna-Rusya savaşı önlenemedi. Biliyorsunuz başında Ukrayna'yı NATO'ya almama tartışmaları, hatta bundan 15 sene öncesine kadar tartışılan konular. Fakat dünya başka alanlarda doğru refleksler ve zamanında etkili tavır alışlar ortaya koymadığı için burada başarılı bir sonuç alamadı. 20 yıl önce Amerika Afganistan'a girmişti, çıktı. Suriye'de, Irak'ta, Libya'da yaşananlar. Daha önce 2008'de Gürcistan'da Rusya'nın müdahalesiyle yaşanan olaylar. 2014'te Kırım'ın işgali ve ilhakıyla ilgili süreçler. Bütün bu yaşananlar konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın etkili sonuç verici bir tavır almadığını görüyoruz. Bütün bunların sonunda Ukrayna'nın işgali hadisesi karşımıza çıktı. Şimdi görüyoruz ki bu, Ukrayna'nın işgalinden ibaret de değil aslında, Avrupa'nın bütününü güvenlik anlamında tehdit eden, belki yeni konseptler oluşturmayı gerekli kılacak, güvenlikle ilgili bir paradigma değişikliğine yol açacak bir tabloyla karşı karşıyayız."

 

Şentop, ekonomiden siyasete, hukuka, uluslararası kurumlara, kuruluşlara kadar dünyada topyekun bir paradigmanın çöküşü ve iflası ile yeni paradigma arayışlarının içerisinde olunduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin geçmişten bugüne siyasal tarihine değinen Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili bilgi verdi.

 

"Türkiye bunların acısını yaşadı"

 

Anayasal düzende önemli adımlar atıldığını vurgulayan Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Hükümet parlamento içerisinden çıkıyorsa eğer parlamento içindeki dengelere bağlıdır. Eğer siz parlamento içindeki dengeleri milletvekillerinin istifasıyla, istifa ettirilmesiyle, bazen gönüllü bazen de kerhen olabilir, sağlıyorsanız bunu, o zaman kayıt dışı siyaset yoluyla dışarıdan uzaktan kumanda ile hükümetler kurdurup hükümetler düşürebiliyorsunuz. Türkiye bunların acılarını yaşadı. Hükümetlerin ömürlerinden, sürelerinden bahsetmiyorum ama Türkiye'nin gerçekten bir istikrara, milletin sadece parlamentoyu değil hükümeti de doğrudan seçtiği bir sisteme ihtiyacı var."

 

15 Temmuz'da yaşananlara işaret eden Şentop, "15 Temmuz'dan sonra bir daha bizim kayıt dışı siyasetin, dışarıdan müdahalelerin, bürokratik oligarşinin, askeri bürokratik oligarşilerin, daha daha yurt dışına uzanan boyutları itibarıyla Türkiye siyasetine ve yönetimine müdahale edebileceği bir ortamı yok etmemiz lazımdı, temel olarak bunu yaptık." diye konuştu.

 

Eskiden iki kutuplu dünya olduğuna dikkati çeken Şentop, şimdi öyle bir dünyada olunmadığını vurguladı.

 

Türkiye'nin kendi politikası olduğunun altını çizen Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Bu politika bazen bazı ülkelerle bir konuda kesişiyor, bazen de bazı konularda ayrışıyor. Bu önemli değil. İşte bu bizim uluslararası alanda da kişilikli, kimlikli bir politika üretmemize yol açıyor. Bundan rahatsız olanlar var. Bazı ülkeler rahatsız oluyorlar. Onlar nereye giderlerse Türkiye'yi arkadan oraya götürmek istiyorlar. Bölgedeki bu çatışmalar ve dünyadaki sıkıntılar devam edecek ama şuna inanıyoruz ki bunların hepsini aşabilecek gücümüz var. Türkiye fikri, Türkiye sınırlarından çok daha büyüktür. Yeter ki biz kendimize güvenelim. İnançlarımıza, ilkelerimize, ahlakımıza, geçmişimize, köklerimize güvenelim. Geleceğimizden de ümitli olalım. Bunu sağladığımız takdirde daha önce birçok sorunu aştığımız gibi bu içinde bulunduğumuz, yaşadığımız sorunları da aşacağız. Bundan daha güçlü çıkacağız."

 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un konuşması öncesinde ev sahibi olarak bir konuşma yapan ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman ise “Eğer inanır, kaliteli iş yapar ve birbirinize hakkı ve sabrı tavsiye etmeye devam ederseniz hüsrana düşmezsiniz.”  dedi.
 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman salonda bulunan 600’e yakın misafire hitap ederken yaptığı selamlama konuşmasında, küresel egemenlerin ürettikleri güvensizlik ve kaos politikalarına rağmen ülkemizde her şeye rağmen iyi tesis edilmiş bir güven ikliminde yaşamaya devam ettiğimizi söyledi.
 

Ümmetin ya hep birlikte esenliğe ereceğini ya da hepsi birden buhran yaşamaya devam edeceğinin altını çizen Genel Başkan Adnan Danışman, bu girdaptan ve zulümden kurtuluş için fiili bir yol haritamız ve ona uygun eylemimizin olması gerektiğini söyledi.

 

ASRİAD olarak, ekonomik alanda faaliyet yapmaya odaklanmış olduklarını ve vizyonlarında ifadesini bulan “Hakkaniyetli Bir Dağılım” gibi derin bir iddianın yüklenicisi olmaya talip olduklarının altını çizen Danışman, “Tek amaç hakkaniyetin egemenliğidir” dedi.

 

Zulüm ile mücadelenin büyük bir dava olduğunu ifade eden Danışman, meselenin siyasal, ekonomik ve de entelektüel boyutları bulunduğunu, her boyutun doldurulması, her gediğin tahkim edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

ASRİAD olarak, bu boyutlardan ekonomik alana odaklandıklarını söyleyen Genel Başkan Adnan Danışman, bu alanda var olmak, varlık üretmek ve böylece hakkaniyet egemenliğine destek olmak arzusunda olduklarını, bunun için yoğun bir gayret ve tükenmez bir enerji ile çalıştıklarını belirtti.

 

“Kendi içimizde ciddi anlamda sonuç veren ticari network çalışmaları yapıyoruz. Tüm üyelerimizin birbiriyle ticaret yapmasını temin etmeye gayret ediyoruz. Önemli mesafeler aldık.” diye konuşan ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Türkiye’ye ve vahiy kökenli değerlerine inandıklarını ifade etti

 

En zor zamanda da yatırımlara da istihdama katkı vermeye devam edeceklerinin altını çizen Adnan Danışman, ülkemizin yeniden küresel arenada belirleyici bir güç haline geleceğini ve merhametin merkezi olacağına inandığını dile getirdi.

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik veriler hakkında da ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunan Genel Başkan Danışman, fiyat artışlarının bir taraftan yüksek enflasyon ürettiğini, diğer taraftan maliyetleri kabarttığını söyledi.

 

Danışman konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“ Bu işin sonu; hem pahalılık ve durgunluğun aynı anda yaşanma riskidir. Herkes bilir, enflasyon fukara vergisidir. Hem de büyük ve haksız bir vergi. Ekonomide alınan tedbirleri artık daha kapsamlı ve kökten yapma zamanı gelmiştir. Zorunlu olarak alınan bir kısım önlemleri süreli kabul etmek doğru olacaktır. En hızlı bir şekilde, ekonomik güveni tesis edecek, yatırım ortamını güçlendirecek ve iş yapma kolaylığını artıracak programları devreye sokmamız gerekmektedir.”

 

İçinde bulundukları dönemi arızi bir dönem saydıklarını ve bir an önce kurtulmak için gereken atılımı yapmayı hararetle beklediklerini belirten Danışman, ülkemiz ekonomisi için derhal ve behemehal kökten yeni bir ekonomi politikasına ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman sözlerinin son bölümünde şunları söyledi:

 

“İhracat rakamlarının sevindirici olması memnuniyet vericidir. Ancak kârlılığın aynı derecede memnuniyet verici olduğunu söylemek de mümkün gözükmemektedir. Zira ihracatımız büyük oranda ithalata bağlı bir ihracattır. Enflasyon sorunu bir an önce çözüme kavuşturulmalı ve makro dengeler yeniden eski günlerine döndürülmelidir.     

Bu arada minnetle ifade etmek gerekir ki, ülkemiz Rusya Ukrayna geriliminde son derece doğru ve etkin rol almış ve diplomasi sürdürmüştür. Bu tutumun olumlu yansımalarını her alanda gördüğümüz gibi ekonomi alnında da görüyoruz.”
 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman’ın konuşması sonrası İTO Başkanı Şekip Avdagic de bir selamlama konuşması yaptı.

 

Konuşmalar sonrası ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman tarafından TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a “Önce Nitelik” tablosu takdim edildi.

 

Yaklaşık 2 saat süren program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

17 April 2022