WhatsApp Support Line

ASRİAD’DAN ÜRETIM, ISTIHDAM VE IHRACAT EKSENLI PROGRAM: SEKTÖRLER SAHADA BULUŞMASI

ASRİAD’dan üretim, istihdam ve ihracat eksenli program:  Sektörler Sahada Buluşması
ASRİAD’dan üretim, istihdam ve ihracat eksenli program:  Sektörler Sahada Buluşması Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 7 Resim Adı 8 Resim Adı 10

ASRİAD Sektörel Yapılanma ve İş Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen “Sektörler Sahada” Buluşması, 11 Haziran Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman’ın katıldığı programa iş dünyasından büyük ilgi gösterildi.
 

Sektörel Yapılanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Ateş ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Engin Doğan'ın ev sahipliğinde düzenlenen programa ayrıca ASRİAD Genel Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Merkeze bağlı 20 sektöre mensup iş insanları katıldı.
 

Programda bir konuşma yapan ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Sektörler Sahada programıyla üretim, istihdam ve ihracat eksenli birçok sektörü Haliç Kongre Merkezi’nde toplamış olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Ülkemiz ve dünyanın pandemi, ekonomik sorunlar ve savaş derken şimdi de gıda krizi söylentileriyle mücadele ettiğini dile getiren Danışman, buna rağmen tüm olumsuzlukları olumluya çevirecek inanç, gayret ve iradeye sahip olduklarının altını çizdi.

 

Enflasyon ve kurlardaki aşırı oynaklıkların bir taraftan yatırım iklimini bozarken, diğer taraftan sanayici ve üreticiler için maliyet ve fiyat belirleyememe, dolayısıyla sermayelerinin erezyona uğrama riskini de beraberinde getirmekte olduğunu ifade eden Danışman, kurumsal yapıları zayıf, küçük ve orta ölçekli firmalarda bu riskin daha yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’nin üretim ve ihracatını artırabilmesi için yeni ve küresel rekabette avantaj sağlayabileceği sektörlerde yatırımlara ihtiyacı olduğunun altını çizen ASRİAD Genel Başkanı Danışman, bu durumun yaratacağı istihdamla işsizliğe de belirli ölçüde çözüm olabileceğini söyledi. Dünyada gıda krizinin konuşulduğu bu günlerde tarımsal üretime verilecek desteklerin oldukça önemli olduğunu ifade eden Danışman, 10 yıl ve üzeri yapılacak geleceğe yönelik tarım politikaları ile tarım sektörünün geliştirilmesinin ülkemizi de ciddi anlamda kalkındıracağına vurgu yaptı.

 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman sektörel anlamda yapılacak uzun vadeli planlarla uluslararası piyasalarda rekabet edebileceğimiz ve ciddi istihdam sağlayan alanlarda yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu, yatırım ve istihdam imkânlarının geliştirilebilmesi için tasarruf açığı bulunan ülkemizin doğrudan yabancı sermaye yatırımları için cazibe merkezi haline getirilmesinin önemini dile getirdi.  Danışman, bu sürece sağlıklı ve dirayetli bir şekilde geçebilmek için öncelikle enflasyonun tam anlamıyla kontrol altına alınması, düşürülmesi ve kur oynaklıklarının kontrol altına alınarak yatırım yapacak iş insanlarının orta ve uzun vadeli plan yapabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.


İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Engin Doğan ise yaptığı konuşmada, her hafta düzenli olarak ASRİAD üyesi iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirdikleri ve bu hafta 159’ncusunu düzenledikleri Ticaret Toplantıları hakkında bilgiler verdi. Engin Doğan ayrıca, ülkemizin ihracat rakamları ve üye iş insanlarının ülke ihracatımıza olan katkıları hakkında değerlendirmelerde bulundu. ASRİAD tarafından gerçekleştirilen B2B Expo organizasyonlarına ilişkin olarak bilgiler de veren Doğan ayrıca bu organizasyonların üyelere olan katkılarının altını çizdi ve hedeflerini açıkladı.

 

Genel Başkan Adnan Danışman’ın konuşması sonrası kürsüye gelen Sektörel Yapılanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Ateş, sektör komisyonlarının ASRİAD’ın kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalar ile gelişim aşamasını anlattı. Gökhan Ateş konuşmasında ayrıca, Sektörel Yapılanma Başkanlığı’nın hedeflerini de ayrıntılarıyla dile getirirken sektörel analizlerde bulundu. Ateş konuşmasının sonunda, ASRİAD üyesi iş insanlarının katılımıyla düzenlenecek olan Yatırım Ortaklığı Projesi müjdesini verdi ve proje hakkında önemli bilgilendirmeler yaptı.

 

Ateş’in konuşma sonrası ASRİAD Sektörel Yapılanma Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 20 sektörün tanıtımının yapıldığı bir sinevizyon gösterisi ve sektör başkanlarının tanıtımı  ile plaket töreni gerçekleştirildi.
 

Sinevizyon gösterisinin ardından moderatörlüğünü ASRİAD ARGE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çakıcı’nın yaptığı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ile ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman’ın panelist oldukları “Küresel Kriz Ortamında Ülkemizin İhracat Performansının Anlamı” konulu panel gerçekleştirildi.

 

Panelde; Küresel krizi ihracat performansı ile aşmanın analitik değerlendirmesi, İhracatın büyümeye etkisinde katma değer meselesi ve Kur sorunlarına rağmen ihracat atağının üretime etki analizi konuları ele alındı.


Program sonunda ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman tarafından Sektörler Sahada Buluşması'na katkılarından dolayı İTO Başkanı Şekib Avdagiç'e bir plaket takdim edildi.

13 June 2022