WhatsApp Support Line

ASRİAD’DAN BELARUS BAŞKONSOLOSU SHVED’E ZIYARET

ASRİAD’dan Belarus Başkonsolosu Shved’e ziyaret
ASRİAD’dan Belarus Başkonsolosu Shved’e ziyaret Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2

ASRİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin ile Genel Sekreter Vekili Ertuğrul Keçeci tarafından Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved’e kurumsal bir ziyaret gerçekleştirildi.

ASRİAD 2022 İftar programına katılan Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun daveti üzerine gerçekleşen ziyarette, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ilişkin değerlendirmeler yapıldı.
 

Geçtiğimiz yıllarda oldukça verimli olan Türkiye ile Belarus arasındaki ticari ilişkiler, pandemi döneminde kesintiye uğramıştı. Pandeminin sona ermesini müteakip tekrar canlanmaya başlayan ticari ilişkiler Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş nedeniyle yeniden bir durgunluk dönemine girdi.
 

Bölge ülkelerinden Belarus’un yaşanan bu savaş ortamından gerek ihracat gerekse ithalat yönünden olumsuz etkilenmesi sonrası başlayan arayışlar, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk rolünü üstlenmesini müteakip ticari anlamda nispeten daha iyimser bir ortam yarattı.
 

Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved’in davetiyle gerçekleştirilen ziyaret sırasında Belarus’un Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya yapılabilecek ihracat ve ithalat işlemleri hakkında değerlendirmeler yapıldı. Belarus’un ihtiyacı olan ürünlerin Türk iş insanları tarafından karşılanması ve bu konuda ASRİAD’ın üstlenebileceği sorumlulukların ele alındığı ve taleplerin değerlendirilmesi konusunda mutabakata varılan görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.
 

Görüşme sonunda ASRİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin tarafından Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved’e “Önce Nitelik” plaketi takdim edildi. Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

28 April 2022