GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

ASRİAD, BÜNYESİNDEKİ KOBİ'LERİ "DİJİTAL DÖNÜŞÜME" HAZIRLIYOR

ASRİAD, bünyesindeki KOBİ'leri "Dijital Dönüşüme" hazırlıyor
ASRİAD, bünyesindeki KOBİ'leri "Dijital Dönüşüme" hazırlıyor Resim Adı 0 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 1

ASRİAD, bünyesindeki KOBİ'lerin dijital dönüşümüne rehberlik etmek adına "Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi" konulu online bir eğitime imza attı.

Türkiye'nin dijitalleşmesi yolunda en önemli parçalarından birini KOBİ'ler oluşturuyor. Türk ekonomisinin can damarı KOBİ'ler için rekabet edebilmek ve varlığını sürdürebilmek adına dijitalleşme bilhassa pandemi döneminde bir zorunluluk haline geldi. 
 

Birçok alanda maliyetleri düşüren ve hızla gelişen yazılım uygulamaları, büyük ve küçük ölçekli firmaların hayatını da büyük ölçüde kolaylaştırdı. Buna karşın KOBİ'ler dijital çağdaki gelişmelere ayak uydurmakta zorlanıyor. Bazı firmalar geleneksel ticaret yönteminde ısrar edip değişime karşı çıkarken, bazıları ise teknolojiye ayak uyduramadıkları için yeniliklere kapalı kalıyor. Oysa dijital dönüşüme adapte olup dünyadan kopmamak, yenilikleri takip edip uluslararası rekabete hazır olmak gerekiyor.

 

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Başkanı M. Rüştü Arseven'in konuk olduğu ve Moderatörlüğünü Cemil Tunceli'nin yaptığı online eğitim semineri, 22 Aralık Cuma günü Zoom ve Youtube kanalları üzerinden gerçekleştirildi. 
 

Programa ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, şube temsilcileri ve üye iş insanları katıldı.
 

TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı M.Rüştü Arseven sunumuna Bilişim sektörünün kapsamı ve son yıllardaki gelişimini anlatarak başladı. Türkiye'nin Bilişim Teknolojileri harcamalarının bireyselin ağırlığının diğer ülkelere kıyasla oldukça fazla olduğunu dile getiren Arseven, bilhassa donanım ve yazılım anlamında ülkemizin büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu söyledi.
 

Türkiye'deki KOBİ'lerin ticaret dünyasındaki yerini gösteren verileri paylaşan Arseven, KOBİ'lerin ülke ekonomimizin yüzde 60'ını oluşturduğunun altını çizen M.Rüştü Arseven,  Kobilerin dijital dönüşüme olan ihtiyaçlarının altını çizerken dijital dönüşümdeki eksikliklerini de ayrıntılarıyla anlattı.
 

Çoğu şirketin yanlış şeyler yaptıkları için değil eskiden doğru olan şeyleri yapmaya devam ettikleri ve gelişim sağlayamadıkları için battıklarını anlatan Arseven, Kobilerin gelişimine giden yolun uçtan uca otomasyona geçmesiyle mümkün olduğunun altını çizdi.
 

Her şirketin aynı sektörde çalışsa dahi ayrı ayrı ihtiyaçları bulunduğunu belirten Arseven, şirketlerin bilişim altyapısı ve temel işletme fonksiyonları konularına önemle değindi. Şirketlerin gelişimi için eksiklikler tespit edildikten sonra iyi bir stratejik plan oluşturarak yola devam edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Arseven, KOBİ'lerin dijital dönüşüm için kamudan beklentilerini de maddeler halinde açıkladı.
 

2020-2030 yılları arasında otomasyon ve dijitalleşme nedeniyle bir takım mesleklerin ortadan kalkacağını ve bu durumdan yaklaşık 7,6 milyon kişinin olumsuz etkileneceğini ve işsiz kalacağını ifade eden Arseven, buna karşın oluşan yeni pazarlar nedeniyle 10,7 milyon kişinin yeni iş imkanlarına kavuşacağını, 2030 yılında potansiyel işgücü ihtiyacının ise 36,4 milyon olacağını açıkladı.
 

Önümüzdeki 10 yılda çok daha fazla sosyal ve teknolojik yetkinliklere sahip olan çalışanların gerekeceğini ifade eden Arseven, uçtan uca otomasyon şeklinde dijital dönüşümün büyüme ve verimlilik, operasyon riskini kontrol, çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetine yüzde 100 etki edeceğinin altını çizdi.
 

Yaklaşık 1 saat süren eğitim semineri, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Eğitim programına ilişkin sunum için tıklayınız.

25 Aralık 2020