WhatsApp Support Line

AKDENIZ'IN INCISI KIBRIS, ASRİAD'LI YATIRIMCILARI BEKLIYOR

Akdeniz'in incisi Kıbrıs, ASRİAD'lı yatırımcıları bekliyor
Akdeniz'in incisi Kıbrıs, ASRİAD'lı yatırımcıları bekliyor Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3

Kurumsal İlişkiler ve Tanıtım Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Yatırım Olanakları ve Kıbrıs Tarihi” konulu seminer, ASRİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kıbrıs Vakfı Başkanı Semattin Öztürk’ün konuşmacı olduğu ve Kurumsal İlişkiler ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammed N. Yumakgil’in moderatörlüğünü yaptığı programa, ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile üye iş insanları katıldı.
 

Seminerin ilk bölümünde KKTC için Asrın Projesi olarak adlandırılan ve Türkiye Alaköprü Barajı’ndan KKTC Geçitköy Barajına 107 km’lik bir boru hattıyla bağlantı sağlanması sonrası yarısı içme, yarısı da tarımsal sulama için kullanılmak üzere çalışmaları devam eden su projesi hakkında bir sunum gerçekleştirildi.
 

Kıbrıs Vakfı Başkanı Semattin Öztürk, daha sonra Kıbrıs tarihi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kıbrıs’ın İslam dini ile tanışmasından günümüze kadar gelinen süreçte yaşanan tarihi gelişmeler genel anlamda aktarıldı.
 

Programın son bölümlerinde ise seminere katılan ASRİAD’lı iş insanları için KKTC’deki yatırım fırsatları ve KKTC’de şirket kurma olanakları ele alındı. Bu kapsamda;

- Yenilenebilir enerji,
- Tarımsal sulama ve organik tarım,
- Limanlar ve marina yatırımları,
- Alternatif otel yatırımları,
- Bafra Turizm Bölgesi otel yatırımları,
- Villa tatil yatırımları,
- Yerli oto yatırımları,
- Bilişim ve teknoloji yatırımları,
- Tıbbi ilaç üretimi,
- Dubai’de yapılmakta olan yatırımların benzerleri,
- Sakız ağacı, narenciye, harnup üretimi,
- İnşaat sektöründeki dış talepler,
- Sağlık turizmi
- Bodrum örneğinin KKTC’ye uyarlanması gibi konularda yatırım fırsatları hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

KKTC’deki yatırım imkanlarının ele alındığı bu bölümün sonunda ise şirket kurma olanakları kapsamında uluslararası şirket, Serbest Bölge şirketi ve mahalli şirketler arasındaki farklar ele alındı.
 

Yaklaşık 1,5 saat süren program soru-cevap kısmının ardından program moderatörü ve ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Nedim Yumakgil’in Kıbrıs Vakfı Başkanı Semattin Öztürk’e “Önce Nitelik” plaketi vermesi ile son buldu.

23 March 2022