WhatsApp Support Line

AFETZEDE ÇOCUKLAR IÇIN BIR PAKET MUTLULUK : OYUNCAK

Afetzede çocuklar için bir paket mutluluk : Oyuncak
Afetzede çocuklar için bir paket mutluluk : Oyuncak Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4

11 ilimizi etkileyen ve 36 binden fazla insanımızın hayatını kaybettiği, yüz binden fazla da vatandaşımızın yaralandığı deprem felaketinin acılarını sarmak adına ülkemizin her köşesinden afet bölgesine yardımlar tüm hızıyla sürüyor.

Deprem bölgesine gönderilen yardımlar öncelikle barınma ihtiyaçlarına yönelik olurken afetin en büyük sıkıntılarını yine çocuklar yaşıyor. Özellikle enkaz altından çıkarılan çocuklar yaşadıkları travmanın etkisiyle ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu travmayı bir nebze de olsa ortadan kaldırmanın yolu ise oyuncaklardan geçiyor.

 

ASRİAD da gerek genel merkez gerekse şubeleriyle birlikte deprem bölgesinde kurduğu yardım çadırlarında battaniyeden ısıtıcılara, giyeceklerden gıda ürünleri ve suya kadar pek çok acil ihtiyacı afetzedelere dağıtmak için özveriyle çalışırken çocukları da unutmuyor. Türkiye'nin her yerinden çocuklar için gönderilen oyuncaklar, kurulan yardım çadırlarında depremin yarattığı travmayı unutturmak için depremzede çocuklara şefkatle dağıtılıyor.

 

ASRİAD adına Adıyaman'a gönderilmek amacıyla depremin ikinci günü oluşturulan yardım TIR'ı ile acil ihtiyaç ürünlerini götüren ve bölgede kurdukları yardım çadırında 9 gün boyunca özveriyle çalışan ASRİAD Baskı ve Reklam Teknolojileri Komisyon Başkanı Muhammet Teke bilhassa çocukların yaşadıkları travmaları şöyle anlatıyor:

 

"Gerçekten çok soğuk bir havada yardım çadırımıza gelen anne ve babalar acil ihtiyaçlarının yanı sıra çocukları için kırık dökük de olsa oyuncak arıyorlar. Çocuklar için oyuncak bir paket mutluluk anlamı taşıyor. Depremin ilk günü sonunda Mardin'den gönüllü olarak çalışmaya gelen 22 yaşındaki bir hemşire kardeşimiz ile birlikte deprem mağduru çocuklarımıza Türkiye'nin her yerinden gönderilen oyuncakları dağıttık, onlarla oyunlar oynadık. Hatta bu çocuklardan biri de babasıyla afetin dördüncü günü çadırımıza gelen küçük bir kız çocuğuydu. Kucağıma aldım ve ismini sordum ancak söylemedi. Babasına neden ismini söylemediğini sorduğumda ise depremden beri ağzından tek bir kelime çıkmadığını, çok candan ve hayat dolu olan kızının yaşadığı depremin travmasından bir türlü çıkamadığını söyledi. Sonraki günlerde de yaşadıkları acı tecrübenin etkisiyle hiç konuşmayan iki çocuğumuzu daha misafir ettik. Bu çocukların ivedilikle psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Bizlere Anadolu'nun her yerinden gönderilen oyuncaklar, çocuklarımızın bu psikolojik travmayı atlatmaları için gerçekten çok önem taşıyor."

 

"Siz ağlıyorsunuz, ağlamayın. Biz de üzülmeyelim."

 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman ve Yönetim Kurulu'nun da deprem bölgesinde incelemeler yapmakta olduğunu ve çocuklar için yardım faaliyetlerinde bulunduklarını söyleyen Muhammet Teke, kendilerini en mutlu eden şeyin ise Türkiye'nin her yerinden afetzede çocuklara oyuncak gönderen yaşıtlarının yazdıkları mektuplar olduğunu dile getirdi. Hafta sonu Ordu Ulubey'den Ecrin isimli küçük bir çocuğun gönderdiği oyuncağın içine koyduğu mektupta yer alan "Siz sakın korkmayın olur mu? Sizi televizyonlarda görüyoruz ve çok üzülüyoruz. Çünkü siz ağlıyorsunuz, ağlamayın. Biz de üzülmeyelim. Sizi çok seviyoruz. Bugünler de geçecek. Kalbimiz sizinle, sizi bekliyoruz. Evimizin kapısı size her zaman açık. İstediğiniz zaman gelin." satırlarının kendilerini çok duygulandırdığını anlatan Muhammet Teke, Ecrin'in Ulubey'deki ev adresini de gönderdiğini belirtti.

 

Afet bölgesine yardım amacıyla organize edilen "Türkiye Tek Yürek" bağış kampanyasında toplanan 115 milyar TL'den fazla paranın Türk insanının yardımseverliği ve fedakarlığını göstermesi açısından büyük bir anlam ifade ettiğini dile getiren Muhammet Teke, bu paranın yanında mutlaka afetzede çocuklar için çok sayıda oyuncak ve çocuk psikolojik destek uzmanlarının da bölgeye gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

17 February 2023