BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

YASAKSIZ DÖNEM BEKLENTİLERİ YÜKSEK

YASAKSIZ DÖNEM BEKLENTİLERİ YÜKSEK

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, yaptığı basın açıklamasında 1 Temmuz itibariyle başlayan pandemi yasaklarının olmadığı dönemle ilgili beklentileri değerlendirdi. Danışman, beklentilerin büyüme oranlarıyla buluştuğunu ve geleceğin aydınlık olduğunu ifade etti.

Açıklama şu şekilde:  
 

“Bütün dünyada olduğu gibi bizde de pandemi dönemi çok özel bir dönem olarak kayıtlara geçmektedir. Ekonomik olarak son derece önemli kayıpların yaşandığı bir dilimdir.
 

Ülkeler bu büyük savaşta farklı farklı performanslarda mücadele ortaya koydular. Virüsü tanımlamak ve ona gerçek anlamda erken tedbir almak çok mümkün olmadı. Özellikle yeni varyantlar tüm hedeflerin şaşmasına sebep oldu.
 

Ülkemiz son bir iki aydır bu konuda olumlu istikamette mesafe almayı başaran ülkelerden olmuştur. Dolayısıyla da gelecekle ilgili olarak umutlar artmış ve beklentiler yükselmiştir.
 

Yasakların kalkması, birçok sektörde iş yerlerinin tam kapasite çalıştırılmaya başlanacak olması iyiye işarettir. Bu arada “2021 ikinci çeyrek büyümesine ilişkin tahminlerin baz etkisine dayalı da olsa yüksek gelecek olması” moralleri yükseltmiştir.
 

Pandemi sürecinde verilen destek tedbirlerinden bir kısmının da ortadan kalkacak olması bazı endişeleri doğursa da umulur ki, bastırılan talebin oluşturacağı yüksek ivme ekonomik hareketliliği maksimize edecektir.
 

İşten çıkarma yasaklarının sona ermesi de istihdam konusunda zaten sıkıntılı olan durumu biraz daha artıracak gibi gözükmektedir. Ancak işlerin ve işyerlerinin açılması, yeni istihdam alanlarının da devreye girmesi anlamına geleceğinden iyi bir telafi mekanizması oluşacaktır.”
 

Danışman; “Oluşan umudu büyüterek üçüncü ve dördüncü çeyreği yönetebilirsek bu girdaptan çıkarız.”
 

“Bu dönemde gerek ekonomi yönetiminden gerekse iş dünyasından çok yönlü olarak dikkat ve özen beklentisi içindeyiz. Bunu özellikle hatırlatma ihtiyacını hissediyoruz. Zira artık yanlış yapma ya da yanlış konuşma lüksüne sahip değiliz. Ekonominin gerektirdiği disiplin ve kurallar dikkatle uygulanmalıdır. Kurumsal yapıların işlerliğine özen gösterilmeli ve işletmelerimizin çok daha hassas bir şekilde hesaplarını yapmaları gerekmektedir. 
 

Eğer böyle bir dikkatle üçüncü ve dördüncü çeyreği yönetebilirsek, hem kamu açıklarını minimize ederiz, hem ihracat performansımız artırırız hem de iyi bir güven oluşturarak uluslararası piyasalarda olması gereken itibarlı konuma erişir döviz ihtiyacımızı makul standartlarda ve maliyetlerde karşılama imkânı buluruz. Böylece 2021, kayıpların telafi edileceği umudunun yeşertildiği bir yıl olarak tamamlanır ve bu önemli girdaptan çıkarız.  

30 Haziran 2021