WhatsApp Support Line

PRESS RELEASES

Home PagePress Releases

KUR DÜŞÜŞÜNÜ FİYATLARA YANSITALIM

KUR DÜŞÜŞÜNÜ FİYATLARA YANSITALIM

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, hükümetin dün akşam açıklamış olduğu ekonomik tedbirler dolayısıyla meydana gelen kur düşüşünün iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklama şu şekilde:
 

“ Son zamanlarda kur dolayısıyla meydana gelen türbülans ciddi anlamda moral bozucu bir istikrarsızlık oluşturmuştu. 20 Aralık itibariyle alına finans ağırlıklı kararlar ve dövizin düşürülmesini ve hatta kalıcı bir şekilde TL’nin değerli kalmasını sağlayacak kararlar hemen etkili olmuş ve sonuçları görülmüştür.
 

FİYATLAMA DAVRANIŞLARINI NORMALLEŞTİRELİM
 

Ancak, amaç sadece kurların düşmesi ve yönelişin TL istikametinde olmasını sağlamaktan ibaret değildir. Şimdi önemli olan topluma sirayet etmiş olan fiyatlama davranışlarının yeniden normalleşmesini sağlamaktır. Piyasaların tamamı bu gelişmeye anında uyum göstermeli ve kur yükselirken gösterdikleri hassasiyeti aynı şekilde düşerken de göstermeleri gerekmektedir. Artık bu noktada herkesin dikkatli olması gerçek anlamda bir milli meseledir.
 

Eğer fiyat belirleme makamında olan yani etiket yazma kalemini elinde tutanların, o kalemi aynı hızla etiket düzeltme için de kullanmaları gerekmektedir. Eğer bu yaşanmaz ise, o zaman yükselen fiyatların enflasyon etkisi can sıkmaya ve bozucu etki oluşturmaya devam edecektir. 
 

BU KONUDA DA KAMUNUN ÖNCÜLÜK ETMESİ GEREKMEKTEDİR
 

Enerji fiyatları geri çekilmeli, kamunun belirleyici olduğu ürün ve hizmetlerin fiyatlarının düşürüldüğü hızla ilan edilmelidir.

Özel sektörün de bu akışa uyum sağlamakta gecikmemesi çok önemlidir.  Bu gelişmeyi kritik eşikten dönüş için fırsat haline getirmemiz şarttır.

21 December 2021