BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

FİNANSAL STRATEJİ FAİZ ÜZERİNDEN KURULUYOR

FİNANSAL STRATEJİ FAİZ ÜZERİNDEN KURULUYOR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, açıklanan faiz kararı ile ilgili olarak bir değerlendirme yaptı.

Yapılan değerlendirme de ön plana çıkan mesaj; “Artık, bu kararın tüm finansal piyasaları yönetme tercihinde faiz enstrümanının kullanılmasına kesin karar verilmiştir” şeklindedir.
 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
 

“TCMB Para Politikalar Kurulu, aldığı beklenmedik bir kararla politika faizini 200 baz puan indirdi. Bu kararın, mukabil enflasyon ve kur risklerini göz önüne alınarak verildiği aşikardır.
 

Bu kararla, şimdiye kadar tahterevalli tarzında yürüyen döviz-faiz ikilisi sorununda artık risk görülmüş ve bir taraf tercih edilmiştir.
 

Bu tercihin, büyümeye katkı vereceği varsayılmaktadır. Derin beklentilerde, faizle birlikte uygun bir vadede hem dövizin hem de enflasyonun düşeceği ve böylece bir ekonomik düzeltme yaşanacağı hesaplanmaktadır.
 

Bugün için dövizin ve enflasyonun yükselişi, özellikle sabit ücretli kesimler için çok ciddi anlamda hayat pahalılığı sonucu doğuracaktır. Bu risk aynı zamanda çok önemli bir siyasi risk özeliği taşımaktadır.
 

Sadece, cari açığı daha fazla kontrol etme faydası umulan bu kararın, ekonomimize tam yansımalarının neler olacağı belirsizdir.
 

TCMB fiyat istikrarını sağlamakla görevlidir. Yasal görevi budur. Ancak, şimdi Merkez Bankası aracılığı ile enflasyon adeta serbest bırakılmaktadır. Merkeze faiz konmuş ve oradan hareketle yeni bir strateji devreye alınmıştır. Yapacak başka bir şey kalmamıştır. Bekleyip göreceğiz deme makamındayız.”

21 Ekim 2021