BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

FAİZ ARTIRIMI: KOLAY YOL

FAİZ ARTIRIMI: KOLAY YOL

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, TCM Para Politikaları Kurulu’nun aldığı faiz kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Faiz artırımı kolay yol haline gelmiştir. Ekonomide karşılığı olmayan bir faiz baskısı nasıl yanlış sonuçlar doğurmuşsa aynı şekilde çok kolay faiz yükseltmek de benzer yanlış sonuçları doğuracaktır” dedi.
 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
 

“Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltti. Kendi gerekçesini, ‘ Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir’  şeklide özetledi.
 

‘Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret ederken, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır’ şeklinde değerlendirmelerini aktardı.”
 

DANIŞMAN: “Faiz yükünün riski, döviz riskinden daha az değildir.”
 

“PPK, bu kararıyla, faiz artırımı metoduyla, bir taraftan dövizi kontrol etmeye çalışırken diğer taraftan parasal sıkılaştırma yapmaya devam edeceğini ifade etmektedir. Faizin piyasaların bile beklentilerinin üstünde artırılması, yeni bir denge bozumuna sebebiyet vereceği önemsenmemiş gözüküyor.
 

Finans sektörü üzerinden tüm ekonomiyi okumak ciddi bir sorundur.  Finansla ilgili alınacak tedbirler, reel sektörü, sanayi üretimini ve sağlıklı tüketimi zora sokmaktadır. Bu yeni bozulmanın içinde ciddi bir satın alma gücü zayıflaması da olacaktır. Yani gelirler asla böyle bir faiz düzeninin getireceği enflasyonist ortama ayak uyduramayacaktır.
 

Eğer sadece sıkılaştırma yoluyla tüketimi de azaltmayı hedefliyorlarsa bunun önemli bir erteleme sorunu getireceğini de görmek lazım. Bu durum aynı zamanda, birçok sektörde önemli düşüşlere sebebiyet verecektir.
 

Çok yakın zamanda sırf hareketlilik olsun diye, kredi hacimlerinin şartları zorlayacak şekilde açılması ve hemen sonrasında kısılıp aniden sıkılaştırmaya geçilmesi piyasaları sersemleştirmektedir.
 

İş dünyasının önünü görebileceği bir ufuk, daha fazla gecikmeden ortaya konması gerekir. Faiz yükü döviz riskinden daha az değildir. Bu konuda bu kadar rahat hareket edilmesini yadırgadık.  Tüm maliyetlerin yeniden yükselmesi, üretim maliyetlerinin yeniden toparlanmasını güçleştirecek ve düzelmeyi uzatacaktır.
 

İşletmelerin ayakta kalmasını zorlayan bu politik tutum, ekonomi yönetimi tarafından görülmeli hızlıca tedbirler alınmaya başlanmalıdır.”      

25 Aralık 2020