BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

ESNAFA DESTEK, BİR NEFES FIRSATI OLUŞTURABİLİR

ESNAFA DESTEK, BİR NEFES FIRSATI OLUŞTURABİLİR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı basın açıklamasında esnafa verilen destek konusunda değerlendirmelerde bulundu. Danışman “Bir nefes fırsatı da olsa destek, olumlu bir katkı sunacaktır” dedi.

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 

“Hükümet dün itibariyle pandeminin en fazla vurduğu esnafımızla ilgili bir destek paketi açıkladı. Pakette esnaflar gruplara ayrılarak pozisyona göre destekler verileceği bildirildi.  Birinci grupta yer alan,  kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.
 

İkinci grupta yer alan bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, züccaciye, tuhafiye, lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılar ve kurs işletmelerine ise bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak. Bu grupta 1 milyon 384 binde fazla esnaf bulunduğu anlaşılmaktadır. Krediler hibe olarak karşılıksız verilecektir. 
 

Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında finansa erişim kolaylığı sağlanacağı ifade edilerek detayların Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bildirileceği ifade edilmiştir.”
 

DANIŞMAN: “İnşallah bu pandeminin son dalgası olur.”  
 

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı basın açıklamasında şu bilgileri verdi:
 

“Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi şartları maalesef ekonomiyi ve ekonomi içinde bazı kesimleri aşırı derede etkilemiştir. Ülkemiz çok iyi şartlarda pandemiye yakalanmamıştır. Bu yüzden devlet destekleri çok ileri düzeye eriştirilememiştir. Benzer ülkelerde destek seviyelerinin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak her şeye rağmen bu destekler de esnafımıza nefes olacaktır.   
 

Dileğimiz odur ki, pandemi ile ilgili artık son pik dönemi yaşamış olalım. Artık bundan böyle dünyamız kendi performansını ortaya koyacak fırsatların peşinden koşsun ve açıklarını kapatsın. İnşallah bundan sonra bu gelişmeleri konuşuruz.”

17 Mayıs 2021