WhatsApp Support Line

PRESS RELEASES

Home PagePress Releases

EKONOMİDE TEENNİ ZAMANI

EKONOMİDE TEENNİ ZAMANI

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, yaptığı basın açıklamasında, ekonomide teenni ile hareket etme zamanında olduğumuzu, ekonomik meselelerin toplumsal psikolojiden fevkalade etkilendiği böyle dönemlerde olabildiğince siyaset malzemesi yapmadan ekonominin gerçeklerini konuşmak gerektiğini söyledi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
 

“Pandemi sürecinin sonlarına doğru yaklaştığımızı umuyoruz. Bu sürecin getirdiği çok yüksek düzeyli ekonomik yükler olduğu herkesin malumlarıdır.
 

Küresel anlamda bir kısım sıkıntılar yığınla maliyet üretmeye devam etmektedir. Enerji maliyetinden, hammadde kısıtlarına, navlun sorunundan parasal genişlemelerin getirdiği enflasyon streslerine varıncaya kadar küresel anlamda problemler önemli negatif birikimlere sebep olmaktadır.
 

Üstüne üstlük, hemen pandemi öncesinde devrede olan ve yıkıcı etkiler oluşturan ticaret savaşları da ciddi kalıtlara sebep olmuştu.
 

Şimdi bütün ulusal ekonomiler fatura ödeme dönemine gelmişlerdir. Bütçeden ciddi anlamda vatandaşı destekleyen ekonomiler, GSYH küçülmeleri yaşamaktadırlar. 2021 in küçülme sorunları, 2022’ye de sorun aktarmak zorundadır.
 

Bizim ekonomimiz, pandemi sürecinden birçok ülkeye göre çok daha iyi şartlarda çıkmaktadır. Ancak, kendi özel şartlarımız dolayısıyla yaşadığımız problemler toplumu etkileyecek seviyeye gelmiştir.      
 

Böyle dönemlerin karakteri gereği, zaten kur hareketleri dolayısıyla fakirleşme endişesiyle ekranlara gözünü dikmiş olan insanımıza daha fazla yük yüklememek ve gerilimi artırmamak son derece önem arz etmektedir.
 

Olabildiğince nesnel ekonomi konuşmak zamanıdır. Ekonomi de soğukkanlı olmayı ve ortak menfaatleri koordine etmeyi gerektirir. Hiç kimsenin ve kurumun bu ülkenin üzerinde bir konumla meseleye yaklaşmasına gerek yoktur.  Hepimizin aynı gemide olduğu gerçeği en yüksek ortak zeminimizdir. Onun iyileşmesi için gerekenler üzerinde kafa yormamız ve birbirimizin iyi niyetli değerlendirmelerini dinlememiz ve en doğruyu bulma istikametindeki müzakerelerimize katkı vermemiz şarttır.
 

Bu badireyi de atlatacağız. Elbette tortuları can sıkıcı olmaktadır. Kur maliyeti, fakirleştirici etki oluşturmaktadır. Faiz sorunu kadim bir sorundur. Hepsinin sonucu oluşan enflasyon, ekonomiyi yiyip bitirmektedir.
 

Ancak, böyle dönemlerde en fazla ihtiyacımız olan şeyin teenni olduğunu hepimiz bir kez daha hatırlamalıyız. Sükunetle ekonomiyi hem konuşup hem de sorunlarını çözebiliriz.

Gelecek günler daha iyi olacaktır.”

20 December 2021