WhatsApp Support Line

PRESS RELEASES

Home PagePress Releases

DARBENİN DÜŞÜNCESİ BİLE İLKELLİKTİR

DARBENİN DÜŞÜNCESİ BİLE İLKELLİKTİR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, 103 Amiralin ortaya koyduğu darbe imalı bildiri ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Bu çağda hala darbe düşüncesi ile iktidarları hizaya çekmek ya da değişimini hayal etmek tam anlamıyla ilkelliktir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
 

“Ülkede siyasal mekanizmalar, STK varlıkları devam ederken, eski reflekslerin bir yansıması olarak ortaya darbe imalı bir bildiri koymak tek eklime ile talihsizliktir. Talihsizliktir çünkü, yanlış bulunan bir kısım uygulamaları ya da anlayışları iktidardan uzaklaştırmanın yolunu darbe olarak görmek, artık üçüncü değil beşinci sınıf ülkelerde devreye konan bir çözüm yoludur.      
 

Acaba bu amiraller Myanmar’da yaşananlardan çok mu bahtiyar oldular. Yoksa tüm batı merkezlerinin desteklediği Sisi iktidarına mı özendiler? Dolayısıyla kenarda refah içinde oturup hayalini kurdukları iktidar fantezilerini mi gerçekleştirmeyi arzu ettiler, yoksa birileri onları yine eskilerde olduğu gibi öne sürüp arkadan başka hesaplar mı yaptı? 
 

Artık ülke olarak bazı ilkel teknikleri kullanarak iktidar değişimi sağlama aşamalarını geçmiş olmanın zamanı gelmedi mi?
 

Seçme seçilmenin mümkün olduğu, seçimlerin zamanında yapıldığı bir atmosferde darbe düşüncesi tek kelime ile acizliktir. Darbe, topluma söyleyecek sözü olmayanların,  insanları siyasal beceri ya da söylemle ikna etmeyi başaramayanların müracaat edebilecekleri karanlık bir yoldur. Bu millet de artık karanlık yollara izin vermez.
 

Siyasal olarak her görüşün dile gelebildiği, her görüşün partisinin olabildiği ve her görüşün yeni parti kurma imkânının olduğu bir ortamda darbe düşüncesi gerçek anlamıyla millete saygısızlık ve kötü niyettir.”
 

Danışman: “Darbe ile iktidar değişimi hayal eden çılgın düşünce sahiplerini kınıyoruz!”
 

“Darbe ile iktidar değişimi hayal eden çılgın düşünce sahiplerini kınıyoruz. Farklı düşüncelerini iktidara getirmek azminde olan herkes, eğer bu iddialarında samimi iseler, emellerini gerçekleştirmek için siyasal arenaya çıksınlar. Başka yollara tevessül etmesinler.  
 

Bu hatırlatmayı, tüm karanlık odaklara önemli bir uyarı olarak STK sorumluluğumuzun bir gereği olmak üzere milletimizle paylaşmayı zorunlu görüyoruz. “   

04 April 2021