WhatsApp Support Line

PRESS RELEASES

Home PagePress Releases

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI HAYIRLI OLSUN

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI HAYIRLI OLSUN

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı basın açıklamasında, ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı’nın seçilmesiyle ilgili olarak hem değerlendirmelerde bulundu hem de önümüzdeki dönemle ilgili olarak beklentileri ifade etti.

“Öncelikle önemli bir seçim başarısıyla yarışı sonlandırarak seçimleri kazanan Cumhurbaşkanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan’ı bu başarısından dolayısıyla tebrik ediyor, bu başarının kendisine, ailesine, milletimize ve ümmete hayırlar getirmesini diliyorum.
 

Ülkemizin seçim faaliyeti son derece güzel bir olgunluk içinde geçmiştir. Bu, büyük memnuniyet vesilesidir. İnsanlarımızın iradelerinin sandığa hakkaniyetle yansıması ve mecliste de kapsamlı bir şekilde temsile imkân bulması son derece önemlidir. Yeni dönemde hayırlı çalışmaların yapılmasını diliyorum.      
 

Dünyanın önemli badirelerden geçtiği bir dönemdeyiz. Ülkemiz de fazlasıyla bu badirelerden nasibini almaktadır. Üst üste yaşadığımız önemli olaylar, son derece önemli yükler oluşturmuştur. Seçim sonuçlarının bu şekilde tecelli etmesi seçilen ittifakın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yükü kaldırabileceğine olan inancı işaret etmektedir.
 

Bizler de iş dünyasının mensupları olarak öncelikle ekonomiyle ilgili yaşanan sıkıntıların birinci dereceden muhatapları konumundayız. Yani kurulacak olan kabinenin yaşanan gerçekleri yakinen yaşayan, bilen ve çözme iradesi kullanabilecek üyelerden oluşmasını hararetle bekliyoruz.
 

Her şeyden önce önemli bir gelecek beklentisi sorunu yaşanmaktadır. Bu güvensizlikle buluşmakta ve ekonominin hiç de hoşlanmayacağı yönelişler söz konusu olmaktadır. Enflasyon gerçekten yüksektir. Bunun sebeplerinin iyi irdelenmesi ve gerçekçi tedbirlerin alınması elzemdir ve acildir. Bağlı olarak döviz sorunu şimdilik kur koruma sistemiyle kontrol edilmektedir. Ancak herkes bilmektedir ki bu durum sürdürülebilir değildir. Geçici olarak işe yarayan bu çözümün, kalıcı bir ekonomik yapıya kavuşturulması gerekmektedir.
 

Enflasyon sebebiyle bozulan fiyatlandırma davranışlarının piyasalarda kontrolsüz fiyat artışlarına bunun da totalde enflasyonu daha da hareketlendirmesine sebep olduğu yaşanan gerçeklerdir. CDS primlerinin yüksekliği sorunu, dış kaynak bulmayı zorlaştırmakta, bulunsa bile pahalı olmasını sağlamaktadır. Bunlar da acil sorunlarımız arasında yer almaktadır. Dış ticaret faaliyeti yapan iş insanlarının muhatap olduğu bir kısım sınırlamalar, atılımların önünde engel oluşturmaktadır. Serbest Pazar kriterlerini zorlayan bu tedbirlerin hızlıca kaldırılması gerekmektedir.
 

Acil konular dışında da sorunlar olmakla birlikte, esas olan bu hususlar güven verici bir tarzda çözüm yoluna girerse diğer konuların da çözüleceği inancı pekişecektir.
 

Yeni ekonomi yönetiminin bu konular başta olmak üzere tüm sorunlarımızı ele alma noktasında istişare içinde olması da beklentimizdir.
 

Başarılı bir gelecek temennisiyle yeni dönemin tekrar hayırlı olmasını diliyorum.    

29 May 2023