BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

CAATSA TALİHSİZLİĞİ

CAATSA TALİHSİZLİĞİ

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, “ABD’nin devreye aldığı CAATSA yaptırımları vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı.

Yaptığı basın açıklamasında; ABD’nin devreye aldığı adına CAATSA yaptırımları denen subjektif dayanak üzerinden ülkemize, ülkemiz Savunma Sanayine dönük olarak aldığı karar tam anlamıyla bir talihsizliktir.” dedi.

Açıklama şu şekilde:

“ABD ile ülkemizin ilişkisi, ikinci dünya savaşından bu tarafa son derece sıkı bir şekilde devam etmektedir. Bu ilişki adeta NATO’nun sahibi ile ona en güçlü asker sayısıyla destek veren ülke ilişkisi bağlamında devam etmiştir. Süreç içerisinde ülkemizin bağımsız karar alma süreçleri ile ilgili olarak her daima engeller çıkmıştır. Adeta ilişkilere konmuş olan bir eksen söz konusu olmuş ve bu eksenin dışına çıkılmasına asla sıcak bakılmamıştır.

İnişli çıkışlı tarihimizde maalesef darbelerin hemen tamamı, ABD dayanaklı ve ülkemizin bu eksene bağlılığını tazelemek ve tahkim etmek amacıyla yapılmıştır.

Haşhaş, kenevir ekimi gibi konular dahi önemli sorun olarak algılanmış ve baskı gerekçesi olmuş, yaptırım ya da ambargo dayanağı haline getirilmiştir.

Kıbrıs Barış Harekatı, ABD tarafından tam anlamıyla mahkum edilmiş ve ambargoya konu edilmiştir.

ABD’nin bölgesel askeri politikalarında sınırsız destek beklenmiş, olmadığı zaman ilişkiler bozulmuştur. Çekiç güç, körfez harbi vs. aynı kapsamda ilişkilerde sorun haline dönüştürülmüştür.

15 Temmuz en kritik dönemeçlerden bir tanesidir. Ülkenin uçaklarının meclisi dahi bombalayacak hale gelmiş olması ve bu hareketin ABD bağlantılı olarak yaşanması önemli bir kırılma meydana getirmiştir. Suriye krizinde ülkemize ABD desteği asla söz konusu olmadığı gibi, bölgedeki terör örgütlerinin ABD tarafından desteklendiği herkes tarafından aleni olarak görülmüştür.

Gelinen son noktada ülkemiz savunması için özellikle hava savunması için son derece büyük açıkların olduğu ve müttefikler üzerinde güvensizlik halinin egemen olduğu bir durum söz konusu olmuştur.

ABD’den bu ittifak anlaşmasına dayalı olarak istenen Hava Savunma Sistemi olan Patriotlar asla verilmemiştir.

Bütün bu tutumlar ve politikalar karşısında ülkemiz ciddi bir karar vererek hem savunma sistemleri üretimi üzerine yoğunlaşmaya hem de hava savunma siteminde çeşitliliğe sahip olmaya karar vermiştir. Bu kabilden olmak üzere S400 füze savunma sistemleri satın alınmış ve kurulma aşamasına gelinmiştir.

ABD her zamanki kabadayı tavrıyla bu politikayı hazmedememiş ve ülkemizin savunma sanayisine darbe vurmak amacıyla yaptırım kararı almıştır. Kararı kınıyoruz. ASRİAD olarak, ülkemizin bağımsızlığına katkı verecek olan savunma sanayinin ve ilgili sektörün önünün kesilmesine izin vermeyeceğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.”
 

15 Aralık 2020