BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

BAĞIMSIZLIK PLATFORMU

BAĞIMSIZLIK PLATFORMU

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Karadeniz’de bulunan gaz rezervi konusunda bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu.

İşin özü; “Ülkemizi bağımsızlık yolunda çok önemli konuma taşıyacak bir buluş gerçekleşmiştir.  İnanıyorum ki, bu imkân ve bu istikamette gelecek yeni imkanlar, ülke olarak bizi yeniden dünyaya insanlık adına örnek olacak güçlü mesajlar verecek hale gelmemize katkı sunacaktır.” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
 

“Bugün Karadeniz’de yerli bir araştırma gemisi “Fatih”le yaptığımız araştırma ve sondaj çalışmalarında mutlu bir sonuca ulaşmış bulunuyoruz: 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervini keşfettik. Milletimiz ve insanımız için hayırlara vesile olsun.
 

Hiç şüphesiz imkan genişliği ufuk genişliğini de beraberinde getirir. Millet olarak kavuştuğumuz her yeni imkân, bize zenginlik getireceği gibi, inanıyorum ki, aynı zamanda dünyada hakkaniyetin, adaletin ve sömürüye kaşı gücün tahkim edilmesi sonucunu da getirecektir.
 

Mazlumlara kucak açan, bulundukları coğrafyalarda onların yardımına koşan, olmazsa kendi yurdunu onlara açan, böylece mağduriyetlerine hatta sömürülerine mani olmaya çalışan bir Türkiye, daha güçlü olduğu bir durumda daha etkin ve daha sağlıklı bir hakkaniyet mücadelesi verecektir.”
 

DANIŞMAN: “Cari açığı olmayan bir ülke olarak, özgüvenimiz çok daha yüksek olacaktır.”
 

“Enerji açığımızın ülkemizi çok yorduğu bilinen bir gerçektir. Yaklaşık 50-60 milyar dolarlık cari açık zamanlarında en yüksek pay 40 milyar dolarla enerjiye ait olmaktadır. Bu açığı vermediğimiz bir ekonomik düzlem, hem ekonomik dengeler açısından hem de özgüvenle daha dinamik yatırım kararları verme açısından bizi ciddi anlamda destekleyecektir.
 

 “Ülkelerin bir şekilde dışarıya olan bağımlılıkları onların gerçek anlamda siyasal bağımsızlıklarını dahi etkileyen özelliklere sebep olabilmektedir. Modern zamanlarda, iletişimin, bilişim ve etkileşimin son derece geçişken olduğu ve endüstriyel karakterin adeta ortak platforma dönüştüğü bir düzlemde dahi, milli hesaplar her zaman yapılamaya devam edilmekte ve ülkeler kendi özel imkanlarını geliştirme ve onları diğerleri üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmayı tercih etmeye devam etmektedir. Bu gerçekliklerden hareketle, ne kadar az bağımlı olma imkanı olursa, nihai anlamda bağımsızlık için o kadar yüksek potansiyel olacak demektir.
 

Bu buluşumuz da bizlerin, gerçek anlamda bağımsızlık platformunu güçlendirmesine ve bu vesileyle oluşan gücün, hakkaniyet istikametinde kullanılmasına vesile olması ümidiyle sevincimizi milletimizle paylaşıyor ve emeği geçenlere minnetlerimiz sunuyoruz.” 

21 Ağustos 2020