BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

ABARTILI FAİZ ARTIRIMI

ABARTILI FAİZ ARTIRIMI

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, TCMB’nın yaptığı faiz artımının ziyadesiyle abartılı olduğunu ve bunun maliyetinin döviz riskinden çok yüksek olacağından endişe duyduklarını ifade etti.

Danışman’ın yaptığı basın açıklamasının tamamı şu şekilde:
 

“TCMB, politika faizini 200 baz puan artırarak % 19 seviyesine çekme kararı aldı. Bu kararın kendisine göre bir kısım gerekçelerinin olduğu açıklamadan anlaşılmaktadır. Ancak çok fazla finansal etkiler hesaba katılarak karar oluşturulduğu anlaşılmaktadır.
 

Finansal yapının önünde çok önemli iki sorun var; Cari açık ve dolarizasyon. Cari açığı kontrol etmek, ters dolarizasyonu sağlamak amacıyla yüksek risk içerikli faiz kararı ortaya çıkmıştır.
 

Bu aslından kötülerden kötü beğenmek anlamına gelmektedir.
 

Bu faiz oranları serbest piyasalarda % 25’lere dayanacaktır. Bu rakamlarla hiç kimsenin yatırım yapması, kredi kullanması ve geleceğe dönük risk alması söz konusu olamaz. Tam aksine bu durum, ciddi bir durağanlık getirecektir.  
 

İşin özü döviz-faiz ve enflasyon şeytan üçgenine kapılmış olmaktır. Bizi bu tür atraksiyonlar bu girdaptan çok kolay bir şekilde çıkaramayacaktır. Bir gün döviz riskini yönetmek için faiz, diğer gün faiz çıkmazını kontrol etmek için kurumsal baskıyı öne çıkarmak gerekiyor.”
 

DANIŞMAN: “Yüksek faiz, yüksek bedel demektir.”
 

“Kritik nokta, ekonominin makro dinamikleri ile ve ülkenin kurumsal yapılarını doğru yönetmek üzere ekonominin gereği olan politik tutumu ortaya koymaktır.
 

Yeniden TCMB’nin döviz rezervini büyütmek ve olabildiğince ters dolarizasyonu sağlamak ve dış baskıları azaltıp, temin edemediğimiz dış kaynağın yolunu açmak gibi gerekçeler öne sürülmektedir. Ancak hala kaliteli finansmana erişim olamayacak, “doğrudan yabancı yatırım” bu kararla çekilemeyecek ve CDS primleri makul düzeylere inmeyecektir. Bu da bizim bir zaman daha yüksek bedeller ödemek zorunda olduğumuz anlamına gelmektedir.
 

Ülkemizin potansiyeline olan güvenimiz, işletmelerimizi çok daha yüksek dikkatle yöneterek, bu badireleri atlatmamız için bize dayanak olmaktadır. İnanıyoruz ki hem pandemi dönemlerini hem de ekonomik girdapları aşacağız ve yeniden güzel günleri yakalayacağız.”

19 Mart 2021