GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

KRİZ DÖNEMİNDE ASRİAD ÜYELERİNE ÖZEL HUKUKİ ÇÖZÜMLER

Kriz döneminde ASRİAD üyelerine özel hukuki çözümler
Kriz döneminde ASRİAD üyelerine özel hukuki çözümler Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 4 Resim Adı 5

Korona salgını döneminde yaşanan ekonomik durgunluk ve şirketlerin bu durgunluk sürecinde yaşayabilecekleri sorunlara hukuki çözüm üretmek amacıyla ASRİAD bünyesindeki iş insanlarına özel bir panel düzenlendi.

"Salgının İş Hukuku ve İcra Hukuku Sorunlarına Olumsuz Etkileri ve Alınabilecek Önlemler" başlıklı panele konuşmacı olarak, Konkordato Uzmanı ve Bilirkişi Mustafa Kınacı, ASRİAD Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Danışman ve Ara Bulucu Av. Ömer Geyik ile ASRİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Uzman Danışman ve Ara Bulucu Muhammed Akif Demirezen katıldılar.


1 Mayıs Cuma günü Zoom platformu üzerinden yayınlanan panelde, ilk olarak İş Hukuku konusu ele alındı. Av. Ömer Geyik'in bilgilendirmesi kapsamında firmaların karşılaşabilecekleri iş kazaları esas alınırken koronavirüs salgının bir iş kazası kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Salgın hastalık nedeniyle öngörülemeyen bir durum olduğu ve bu nedenle işverenin kusursuz sorumluluğa sahip olduğu ifade edildi. İşverenin alması gereken tedbirler ele alınırken İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası yaptırmanın önemine değinildi. İşçilere verilecek ücretli ve ücretsiz izinler, işçinin işte çıkarılmasının şartları ve  karşılaşılabilecek sorunlar, kısa çalışmanın tanımı ve şartları ele alındı.


Panelin ikinci bölümünde Av. Muhammed Akif Demirezen tarafından Tasarrufun İptali Davaları, Tasarrufun İptaline Neden Olan Devirler, Tasarrufun İptali Davalarının Alacağın Tahsilindeki Avantajlar konularında ayrıntılı bilgiler verildi.


Konkordato Uzmanı Mustafa Kınacı ise iş insanlarını ve şirketleri yakından ilgilendiren diğer bir konu olan Konkordato konusunda sunum gerçekleştirdi. Sunumda; Konkordatonun Anlamı, "Konkordatonun Nedeni", "Konkordatoda İcra ve Hacizlerin Durdurulması ve Nedenleri", "İmtiyazlı Alacaklıların Konkordato Kapsamına Alınıp Alınamayacağı", "Alacaklılarla Anlaşma İçin Yasal Süre", "Alacaklıların Konkordatoyu Neden Kabul Ettiği", "İmtiyazlı Alacaklılarda Çoğunluğun Nasıl Sağlanabileceği", "Alacaklılara Teklif Edilebilecek Konkordato Projeleri", "Konkordato Müracaatında Mahkemeye Sunulan Evraklar", "Konkordato Mahkeme Giderleri ve Masrafları", "Konkordato Komiserlerinin Görevleri", "Konkordato Geçici Mühlet Kararı Nasıl İlan Edilir?", "Konkordato Müracaatı Halinde İşsizlik Sigortası Ücret Garanti Fonundan İşçilerin Ödenemeyen Ücretleri İçin Destek Sağlanabilir mi?", "Konkordatoyu Müracaat Eden Borçlu İş Yapmaya Devam Edebilir mi?", "Konkordato İşçiye Fesih Hakkı Verir mi?" "Konkordatoda Faiz ve Döviz Borçları" ve "Konkordato Talep Tarihi İtibariyle Mevcut Borçların Ne Zaman Ödenebileceği" konuları işlendi.


Panelin son bölümünde ise programa katılan ASRİAD üyesi iş insanları tarafından akıllarda kalan soru işaretlerini gidermek adına soru-cevap kısmı ele alındı. 

02 Mayıs 2020