GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

KORONA PANDEMİSİNİN FİNANS YAPISI ÜZERİNE ETKİLERİ

Korona Pandemisinin Finans Yapısı Üzerine Etkileri
Korona Pandemisinin Finans Yapısı Üzerine Etkileri Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5

ASRİAD'ın korona süreci ve sonrasında yaşanacak gelişmelere üyelerini hazırlamak amacıyla yaptığı telekonferansların yeni konuğu Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Tuğbay Kumoğlu oldu.

"Korona Pandemisinin Finans Yapısı Üzerine Beklenen Etkisi" konulu telekonferans, 16 Mayıs Cumartesi günü Zoom platformu üzerinden Genel Başkan Adnan Danışman, Yönetim Kurulu Üyeleri ve ASRİAD üyesi iş insanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.
 

Mehmet Akif Ulusoy'un moderatörlüğünü yaptığı programda, Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Tuğbay Kumoğlu tarafından pandemi sürecinde bilhassa bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirmelerde bulundu. 
 

Gemiş dönemlerdeki krizlerden farklı olarak pandemi sürecinin sonunun bilinememesi nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirten Kumoğlu, "Mevcut süreçte bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim de kaynaklarımızı etkin kullanmamız gerekiyor. Finans sektöründe bu kaynakların kullanımı adına olumlu adımlar atıldığına inanıyorum. Finans sektörü olarak ve siyasi otorite olarak doğru ve yerinde kararlar alındığına inanıyorum" dedi.
 

Programda kamuoyunda bilhassa özel sektörde yer alan bankaların sorumluluklarını yerine getirmediği yönünde yapılan eleştirilere karşılık sorulan bir soru üzerine Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Tuğbay Kumoğlu şunları söyledi:
 

"Türk bankacılık sektöründe geçen yıl sonunda kredi hacmimiz içerisinde kamu bankalarınca kullanılan kredilerin oranı yüzde 47'ymiş. Bugün ise kullandırılan kredi oranı yüzde 48 olmuş. Bu değişimde de kamu bankaları Kredi Garanti Fonu kredilerini yüzde 7,5 faizle kullandırabilirken, özel sektör bankaları yüzde 9,5 olarak kullandırabiliyor. Kamu bankalarının, özel sektör bankalarının sahip olmadığı avantajları var. Türkiye'de bankacılık açısından en büyük müşteri devlettir. Bu durum kamu bankaları açısından büyük bir avantajdır. Kamu bankalarımız vatandaşımıza şu anda 0.49'la kredi verebiliyor. Çiftçimize de aynı şekilde! Aynı koşullarda mücadele etmememize rağmen gelişim itibariyle baktığımızda BDDK verilerine göre kamu bankalarıyla aynı desteği kamuoyuna sunmuş vaziyetteyiz. Özel bankalar da üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyorlar. Örnek olarak aylık 0,79 gibi bugünün koşullarında oldukça uygun şartlarda Şekerbank olarak esnafımıza kredi vermeye başladık. Çok da olumlu geri bildirim aldık. Bizim 1 hafta öncesine kıyasla baktığımızda kredi hacmimiz 3 kat arttı." 
 

"Faiz dışı negatif bir durum ortaya çıkmış durumda. Türk ekonomisi tamamen faiz dışı fazla verme üzerine oturtulmuş bir sisteme sahip. Ödemeler dengesi de tekrar negatife dönmeye başladı. Bu da yabancı para ihtiyacını ortaya koyuyor. Bu çerçevede kur ve faizlerdeki muhtemel gelişmeler konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?" sorusu üzerine de Kumoğlu şu cevabı verdi.
 

"Faiz ve kur konusunda yapılan tahminler eskiye nazaran gerçekçiliğini yitirdi. Devletin en büyük gelir kaynağı vergiler. Pandeminin hepimizi içine sürüklediği ortamda kredi kartımızdaki hafiflemeyi gördük. Yani kredi kartı harcamalarımız düştü. Ancak harcamaların düşmesi nedeniyle düşük harcamalar da söz konusu olacak. Bu durumda da düşük enflasyon ortamı yaşayacağız. Artık yeni bir kavram giriyor hayatımıza. Deflasyon! Ben, faizin düşük seyrinin çok uzun süreçli olmayacağı kanaatindeyim. O aşı bulunup da tedavi sürecine geçildiğinde ve hasar tespiti ortaya çıktığında yüksek faizli dönemi tüm dünyada yaşayacağız. Faizin artacağını biliyoruz ancak zamanını bilmiyoruz. Japonya ve İngiltere ile swap görüşmelerinin başlandığının açıklanması sonrası sistem olumlu tepki verdi. Liberalizm sınırları kaldırdı. Ülkeler de bu ticaretin devamlılığını sağlamak üzerine birbirlerine destek olacaklardır. Faizlerde yükseliş yaşayacağız ama kur buna nasıl tepki verir konusunda bir şey söylemek çok mümkün değil."
 

Elektronik para, bitcoin ve kripto paralarla ilgili olarak sorulan bir soru üzerine ise Kumoğlu "Elektronik para kullanımı özellikle pandemi süreci sonrası daha fazla kullanacağız. Bitcoin ve kripto paralara gelecek olursak birçok ülke çok ciddi önlemler aldı. Gündemlerinde yer almadıklarını söylediler. Kripto paraların nasıl değer kazandığını dünya henüz regüle edemedi. Kripto para yatırım aracı olarak gündemde yer alacak. Ama bizim beklediğimiz konu gündemde elektronik paranın yer alacağıdır. Benim inancıma göre fiziki para 10 yıl içerisinde hayatımızdan çıkacak" diye konuştu.
 

Türkiye'de vergi sıralamasında ilk sıralarda hep bankaların yer aldığını görüyoruz. Bunun nedenini neye bağlıyorsunuz? şeklinde sorulan bir soru üzerine ise Şükrü Tuğbay Kumoğlu şu cevabı  verdi: 
 

"Türkiye potansiyeli çok yüksek bir ülkedir. 35 milyon nüfusumuz bankacılık sektörüyle çalışıyor. Bu durum bankacılık sektörünün doğal olarak karını artırıyor. Ülke olarak katma değeri yüksek işleri az yapıyor olmamızın da burada etkisi var. Dünya ekonomilerinde ileri çıkan ülkelerin yazılımı ve teknolojiyi ürettiği ve ihraç ettiğini görüyoruz. Biz ise henüz bu noktada değiliz. Böyle kurum ve kuruluşlar bizim ülkemizde de yer almaya başladığında bu kuruluşlar çok para kazanacaklar ve çok vergi verip bankaları geriye iteceklerdir diye düşünüyorum."
 

Oldukça yoğun ilgi gören program sonunda ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman tarafından Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Tuğbay Kumoğlu'na online bir plaket takdim etti.
 

16 Mayıs 2020