GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

HALKBANK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZDİL: "PANDEMİDEN BÜYÜYEREK ÇIKABİLİRİZ"

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Özdil: "Pandemiden büyüyerek çıkabiliriz"
Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Özdil: "Pandemiden büyüyerek çıkabiliriz" Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5 Resim Adı 6 Resim Adı 7

COVID-19 salgınının, yaşamsal olduğu kadar ekonomik olarak da alışıldık düzeni tehdit etmesi ve bu tehditlerin iş dünyasına olan etkilerini bertaraf etmek adına alınabilecek önlemleri ASRİAD mensubu iş insanlarına anlatmak adına düzenlenen online konferanslar serisi devam ediyor.

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil'in konuk olduğu "Pandemi Sürecinde Finansal Durum" Konferansı 22 Temmuz Çarşamba akşamı Zoom platformu üzerinden gerçekleştirildi.
 

Moderatörlüğünü ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu'nun yaptığı ve büyük ilgi gören konferansa, ASRİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile yüzden fazla iş insanı katıldı. 
 

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil konuşmasının başında, TCMB'nin diğer merkez bankaları gibi destekleyici adımlar attığını, TCMB ve BDDK'nın koordineli politika adımlarının ardından piyasa faizlerinin gerilediğini, GOÜ'lerde satışların durduğunu, sermaye çıkışlarının durarak yerini sermaye girişlerine bıraktığını, son haftalarda fon akımları GOÜ'lerde olduğu gibi ülkemize de tekrar gelmeye başladığını ve alınan isabetli tedbirlerle diğer ülkelerin aksine işsizlik oranında bir yükseliş görülmediğini dile getirdi. Özdil ayrıca pandemi nedeniyle emtia fiyatlarında gözlenen düşüşün enflasyon göstergelerine olumlu yansıdığının altını çizdi. Kriz dönemlerinde kamu harcamalarının hızlanırken net ihracatın büyüme içindeki payının arttığını dile getiren Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Özdil, pandeminin emtia fiyatlarını kritik eşiklere taşıdığını, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye için de olumlu bir süreç taşıdığını belirtti. 
 

Pandeminin etkilerini gidermek adına Türkiye ve dünyada Merkez Bankalarının faiz indirimine giderek para bastıklarını, devletlerin harcamalarını artırarak şirketlerin bozulan nakit akışlarını rahatlattığını, cari dengenin yılın ikinci yarısında büyüme rakamlarına olumlu yansıdığını, küresel borsaların geçmiş dönemlere nazaran daha hızlı toparlandığını, Türk Lirası dahil GOÜ para birimlerinin Dolar karşısındaki kayıplarını geri almaya başladıklarını anlatan Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Gözdil, Amerika ile Çin arasındaki gerginliğin Türk ekonomisi, sanayisi ve yatırımcısına olumlu yansıyabileceğini ve Türkiye'nin pandemi sürecinden büyük fayda sağlayarak çıkabileceğine inandığını dile getirdi.


İşadamlarına yönelik olarak tavsiyelerde de bulunan Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil, ülkeler ve şirketlerin tedarik zincirlerini gözden geçirmesi gerektiğini ifade ederken nakit akışlarının devamının önemi, stok yönetimi, satın alma ve birleşmelerin önemi, şirketlerin bulundukları sektörleri yakından takip etmeleri ve gerektiği taktirde farklı bir sektöre de geçebilmeleri, nakit tamponlarının da güçlendirilmesi gerektiği hususunda bilgilendirmelerde bulundu.
 

Sunumun ardından ASRİAD üyesi iş insanlarının sorularını yanıtlayan Recep Süleyman Özdil'e program sonunda program moderatörü Sıtkı Abdullahoğlu tarafından sanal bir teşekkür plaketi takdim edildi.
 

22 Temmuz 2020