GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

EXIMBANK'TAN "İHRACAT DESTEKLERİ" SEMİNERİ

EXIMBANK'tan "İhracat Destekleri" Semineri
EXIMBANK'tan "İhracat Destekleri" Semineri Resim Adı 0 Resim Adı 1 Resim Adı 2 Resim Adı 3 Resim Adı 4 Resim Adı 5

Türkiye’nin En Büyük Alacak Sigortası Şirketi Eximbank'ın uygulamaları ve ASRİAD üyesi iş insanlarımıza sağlayacağı katkıların ele alındığı "Eximbank'ın İhracat Destekleri" konulu seminer, ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Yönetim Kurulu Üyeleri ve iş insanlarının yoğun katılımıyla düzenlendi.

Eximbank Avrupa Yakası Şube Uzmanları Can Aydoğan ve Esra Keskin tarafından verilen seminerde "İhracatçıya yakın destek, Kredi Çeşitleri, Kolay Ulaşım, Teminat Özellikleri ve Alacak Sigortaları" konuları işlendi. 

Eximbank'ın 12 binin üzerinde firmayla çalıştığı ve 8 bin 700'den fazla KOBİ'ye destek sağlandığının anlatıldığı sunumda, 2019 yılında Türkiye ihracatının yüzde 27'sinde Türk Eximbank imzası olduğu ifade edildi. 

Türk Eximbank'ın yurtiçinde 6 kısa vadeli (Sevk Öncesi İhracat Kredisi, Reeskont Kredisi, Sevk Sonrası Reeskont Kredisi, İhracata Hazırlık Kredisi, KOBİ İhracata Hazırlık Kredisi ve Dış İhracat Kredisi) , 7 orta uzun vadeli (İhracata Yönelik İşletme Sermayesi Kredisi, İhracata Yönelik Yatırım Kredisi, Yurtdışı Mağazalar Yatırım Kredisi, AYB Kredisi, Marka Kredisi, Gemi İnşa ve İhracatı Finansan Programı ve Özellikli İhracat Kredisi) ve 5 döviz kazandırıcı hizmete yönelik kredi (DKH Kredisi, Turizm Kredisi, Uluslararası Nakliyat Kredisi, Fuar Kredisi ve Yurtd Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi) sağladığı, 2 kısa ve 1 orta uzun vadeli Alacak Sigortasına destek verildiği ifade edilen seminerde, 4 uluslararası ticaret finansmanı ve 1 de proje kredileri sağlandığının altı çizildi.

Kredi programları ile ilgili verilen bilgilendirmede, Mal ve Hizmet İhracatı Taahhüdü, Teminat Mektubu, KGF Protokolü, firmalara yönelik faiz oranları, program limiti ve Vergi İstisnası konularına ayrıntılı olarak yer verildi. 

Doğrudan Krediler ve Aracı Banka Kredileri kapsamında Kredilendirme Süreçlerinin evreleri konusunda yapılan bilgilendirme sonrası Alacak Sigortasının tarafları ve fonksiyonları, İhracat Alacak Sigortası, Yurtiçi Alacak Sigortası ile Spesifik İhracat Kredi Sigortası Sevk Sonrası Risk Poliçesi hakkında önemli paylaşımlara yer verildi. 

Türk Eximbank yetkililerinin yaptığı sunum sonrası soru-cevap bölümünün ardından "Eximbank'ın İhracat Destekleri" konulu seminer sona erdi.
 

24 Aralık 2019