GÜNCEL HABERLER

Ana SayfaGüncel Haberler

ASRİAD'DAN SİBER GÜVENLİK VE FARKINDALIK SEMİNERİ

 ASRİAD'dan Siber Güvenlik ve Farkındalık Semineri
 ASRİAD'dan Siber Güvenlik ve Farkındalık Semineri Resim Adı 0 Resim Adı 1

ASRİAD bünyesindeki iş insanlarına şirketlerine yapılabilecek siber saldırılara hazırlık sağlaması amacıyla bir Siber Güvenlik ve Farkındalık Semineri düzenlendi.

Siber güvenlik ihlallerinin yüzde 95'inin insan hatası nedeniyle gerçekleşmesi, tüm dünyada küresel organizasyonların sadece yüzde 38'inin karmaşık siber güvenlik saldırılarına hazır olması ve şirketlerin yüzde 54'ünün ise son bir yıl içinde bir ya da daha fazla saldırıya maruz kalmış olmaları nedeniyle 10 Aralık Salı günü ASRİAD Genel Merkezinde bir Siber Güvenlik ve Farkındalık Semineri düzenlendi.  

Günümüzde orta ve büyük ölçekli şirketlerin canını yakan virüs yayılımları şirketlerin mali ve ticari bilgilerini internet ortamında yayarken önemli maddi kayıplara da neden oluyor. Satın alınan donanım ve yazılımların güvenliğini en iyi şekilde almak, şirketlerin itibarını fidye saldırılarına açık bir şekilde bırakmamak adına Bilgi İşlem Departmanı dışında  kullanıcıların ve yöneticilerin konuya bilinçli yaklaşarak bir farkındalık oluşturması gerekiyor.

İşte bu farkındalığı ASRİAD bünyesindeki iş insanlarımızda da oluşturabilmek adına düzenlenen "Siber Güvenlik Farkındalık Semineri"nde siber saldırılar, internet erişiminin kontrolü, kişisel verilerin korunması ve yaptırımlar konuları işlenirken seminer, Barbaros Teknoloji Genel Müdürü ve ASRİAD Bilişim-Elektrik-Elektronik Komisyonu Üyesi Adem Bulut tarafından verildi.

Seminerde ayrıca; internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesini kapsayan 5651 sayılı kanuna ilişkin bilgilendirmelerin yanı sıra 7 Nisan 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ve özel hayatın gizliliği başta olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları kuralları düzenleyen ‘6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. 
 

10 Aralık 2019