BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

YENİDEN BÜYÜME DÖNEMİ

YENİDEN BÜYÜME DÖNEMİ

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, 2019 son çeyrek rakamlarının da gelmesiyle birlikte yıllık büyüme de ortaya çıkan durumu değerlendirmek üzere bir açıklama yaptı.

Danışman yaptığı açıklamada “Türkiye yeniden büyüme dönemine girmiştir, siyasal riskler engellemedikçe hedeflere doğru hızla ilerleyecektir.” İfadelerini kullandı.

Açıklama şu şekilde: 

“Türkiye ekonomisi 5 çeyreklik küçülmenin ardından ilk defa 2019 yılının son çeyreğinde % 6 lık bir büyüme gerçekleştirdi. Bu rakamların açıklanmasıyla birlikte 2019 yılı büyüme rakamları netleşmiş oldu. Bu hesaba göre Türkiye 2019 yılını %0.9 büyüme ile kapatmış oldu.    

Büyümenin temel kaynakları, krediler ve tüketim hızı. Makine teçhizat yatırımları büyümeyi destekledi. Bu sonuç üretim faaliyetinin yeniden harekete geçtiğinin bir göstergesi oldu. 

TÜİK verilerine göre sanayide son çeyrekte yüzde 5.9’luk büyümenin ekonomiye katkısı 1.15 puan oldu. Finans ve sigortada ise yüzde 24.2’lik büyümeyle 0.78 puanlık katkı geldi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle kredi faizlerindeki düşüş kredi talebini arttırdı. Hem tüketici hem de ticari kredilerde hareketlenme oldu. İnşaatta ise daralma sürüyor. Yüzde 3.8’lik küçülmenin ekonomiye etkisi 0.22 puan. Hizmetler sektörü de tüketimin etkisiyle büyümeye olumlu katkı veren sektörlerden. Hizmetler sektöründe yüzde 7.8’lik artışın büyümeye katkısı 1.52 puan oldu.

Son çeyrekte ithalat yüzde 29.3’lük artış kaydetti. Ve bu 5.79 puanlık küçülme yarattı. İhracatta ise büyüme yüzde 4.4’te kalınca dış ticaretin ekonomiye küçültücü etkisi 4.75 puan oldu. Ekonomide çarkların dönmesi ve üretimin başlaması dış ticaret açığının yeniden yükselmesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte hiç şüphesiz cari açık artışını da yaşamaya başlayacağız. Buna hazır olmak durumundayız. Cari açığın müzmin sebeplerini yapısal olarak ortadan kaldırmadıkça bununla yaşamaya ve sürdürülebilir tedbirler alarak, büyümeyi tercih eden politikaları uygulamaya devam edeceğiz. ”

DANIŞMAN: “Umarız bir an önce barışı sağlar ve insanlık dramını sonlandırırız.”

“Ancak, şubat ayı içerisinde ortaya çıkan ve küresel tehdit özelliği taşıyan Coronavirüs sorunu küresel ekonomide ciddi bir zayıflama ortaya koyacak gibi gözüküyor. Hiç şüphesiz bu zayıflamadan bizim ülkemiz de etkilenecektir.

Ayrıca İDLİB merkezli krizin tez zamanda kontrol altına alınması ekonomik performans açısından son derece önemli bir katkı sunacaktır. Umarız bir an önce barışı sağlar ve insanlık dramını sonlandırıcı etkileri olan bir sükun halini yakalama fırsatımız olur. Böylece enerjimizi ekonominin iyileşmesine aktarma imkanı buluruz.”   

28 Şubat 2020