BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

VEFA SÖZÜMÜZ YASAYA DÖNÜŞÜYOR

VEFA SÖZÜMÜZ YASAYA DÖNÜŞÜYOR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı basın açıklamasında korona dolayısıyla ortaya çıkan zor ekonomik koşullar ve devreye sokulan ekonomik politikalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Danışman, “Bizim tüm Şube Başkanlarımızla birlikte 10 gün önce çalışanlarımıza verdiğimiz istihdamı koruma vefa sözümüz bugün yasa teklifi haline geldi ve tüm ülkeye şamil hale geldi. Hayırlı olsun!” dedi.

Açıklama şu şekilde: 

“Koronavirüs salgını dolayısıyla oluşan pandemik durum tüm dünyayı ekonomik olarak da son derece önemli bir çıkmaza sokmuştur. Çıkmazın en önemli gerekçesi bu sorunun ne kadar süreceğinin belli olamamasıdır.  Daha şimdiden dünyada bilhassa büyük ekonomiler denilen ülkelerde çok ciddi işsizlik sorunları, işyeri kapatmalar, borç ödeme sorunları baş göstermiştir.

Ticaretin, turizmin durduğu ve giderek sanayi üretiminin zaaf gösterdiği bir atmosfer yaşanmaktadır. Bu kapsamda bir kısım sektörler tamamen kepenk indirirken diğer bir kısmı büyük düşüşler yaşamaya devam etmektedir.      

Sağlık meselesinin söz konusu olduğu yerde elbette birinci sıraya sağlık konusu oturacaktır. Ancak sağlık sorununun doğru bir şekilde çözülebilmesi için ve ardından yeni ve daha büyük sorunla karşılaşmamak için zorunlu olarak ekonomik meselelerle ilgilenmek gerekmektedir.

Bu konuda tüm ülkeler farklı ekonomik tedbirler almaya başlamış ve büyük çapta destek programları açıklamışlardır. Artık konu bütçe dairesini aşmış GSYH ya oranla % 28’lere varan destekler devreye sokulmuştur. Hemen bütün ülkeler bu tedbirlerini parasal genişleme ile karşılamaya dönük çalışmalar yapmaktadırlar.

Ülkemiz ekonomi yönetimi de ekonomik tedbirler anlamında krizin daha ilk günlerinde bir kısım tedbirler açıklamıştır. En düşük gelirli kesimlere direkt parasal yardım planlanmış, sonrasında aşama aşama işletmeler için bir kısım erteleme taahhütleri ortaya konmuştur.  Ancak krizin ilk günlerinde ülkemizde gözüken kontrollü yayılma durumu giderek kontrolden çıkmaya ve tüm ülkeye yayılmıştır. Kriz sonu için 1 aylık beklenti, en az 3 aya ertelenmiştir. Bu durum işlerin tahminimizden daha büyük zorluklar getireceğinin işaretidir.”

Danışman: “Biz ASRİAD olarak çalışanlarımızın işten çıkarılmama sözünü verdik.”

“Bu büyük bir risk üstlenmek ve sorumluluk almak anlamına geliyordu. Ancak bizim milletimizle olan dayanışma anlayışımız bunu gerektiriyordu ve biz de yaptık. Meclis şimdi bu konuyu yasalaştırmaya karar verdi.  

Ancak bu yeni durumda hükümetin üzerine düşen daha farklı görevler de bulunmaktadır. Hükümet, işçiler için cüzi de olsa bir katkı düşünürken, işletmeler için de karşılıksız destekleri devreye alması gerekir. Bu aşikar bir durumdur. İşletmelerin yegâne sıkıntısı istihdam konusu değildir. Eğer işletmeler yaşatılmazsa o zaman korona sonrası daha büyük bir ekonomik zaafla karşı karşıya kalırız. O zaman istihdam desteği verecek işletme kalmayabilir.

Şimdi, özellikle küçük işletmeler, üretim değer zincirinin son halkasıdır. Buraların yaşatılması geriye doğru diğer halkaların da yaşatılması anlamına gelecektir. Böylece sistem durmayacak, ödemeler devam edecek ve taşınamaz borçlanmalar olamayacaktır.  

Bugün bütçe dengesi düşünme zamanı değildir. Bütçe açığının değil GSYH’nın % 10’lara kadar desteğe dönüşmesi hesabının yapılma zamanıdır. Umarız böylece çok daha güçlü bir şekilde işletmelerimiz ayakta kalır ve eksilen total zenginliğimizi daha hızlı bir şekilde telafi ederiz.”        

09 Nisan 2020