BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

VAKFA KAYYUM ATAMA GELENEĞİ BAŞLATMAK

VAKFA KAYYUM ATAMA GELENEĞİ BAŞLATMAK

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) olarak ülkemizde son zamanlarda yaşanan bazı olaylarla ilgili olarak ciddi endişeler içinde olduğumuzu ve bu endişelerimizi kamuoyu ile paylaşmanın endişeleri giderme konusunda bir fayda temin etmesini umduğumuzu ifade etmek isteriz.

Mevzuatla gerçekler arasında son derece naif, son derece kırılgan bir ilişki vardır. Ve bu sadece bugünün sorunu değildir.

Maalesef ülkemiz çok fazla olağanüstü zamanlar yaşamıştır. ‘Böyle zamanların mevzuatları o zamanların gereğidir’ diye izah edilse de her zamana hitap etmekten uzak kalırlar.

Bugünlerde Bilim Sanat Vakfına kayyum ataması yapılmıştır. Maşeri vicdan bu uygulamayı hukukla bağdaştıramamıştır. Zor olsa da şehir üniversitesi meselesi hazmedilmiş ama vakıf meselesi asla kabullenilememiştir.

Biz ASRİAD olarak, sorunu tüm siyasi reflekslerin dışında değerlendirmeye özen gösteriyoruz. Bu konuda ortaya konan idari ve yargısal tasarrufların gönüllere sinen bir sonuç üretmediği ortadadır.

Üstelik İslami hassasiyetleri olan bir iktidar yapısının haksızlıkla aynileşen bir uygulamaya imza atarak hizmet kurumlarını örselemesi, son derece olumsuz bir başlangıcın kapı aralaması olacaktır.

Açıkça bu tasarruf yanlıştır. Yanlıştan bir an önce dönülmesi beklentimizdir. Yanlıştan dönmek erdemdir.

Tüm ilgililere ve kamuoyuna beyanımızdır.       

24 Ocak 2020