BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

MERKEZ BANKASI’NDAN CESUR KARAR

MERKEZ BANKASI’NDAN CESUR KARAR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman TC. Merkez Bankası PPK’nun faiz indirme kararını değerlendirdi: Cesur bir karar inşallah ekonomik gelişime olumlu katkı sunar ve yaklaşık bir yıldır yaşanan sıkıntının aşılmasında ekonomik dinamikleri olumlu olarak tetikler.

Açıklama şu şekilde: “TCMB’sı uzun zamandır, faizleri indirme konusunda bir tavır almakta zorlanıyordu. Gerek döviz hareketleri, gerek enflasyon ortamı, gerekse beklenti anketlerinin verileri bu kararı zorlaştırıyordu. Aynı zamanda küresel anlamda oluşmuş olan güvensiz atmosfer ve ticaret savaşları psikolojisi, tedirgin ediciydi.

Ülkemiz ekonomisinde meydana gelen bazı değişiklikler ve makro tablolarda meydana gelen iyileşme trendleri enflasyonun yönünü olumlu olarak etkilemiş ve dövizin ateşini söndürmüştü.

Faiz, Döviz ve Enflasyonun hep birlikte yüksek seviyelerde dolaşması yatırım ortamını ve özellikle ekonomik güven iklimini ciddi anlamda sarsıntıya uğratmıştı. Bu durumun sürdürülemezliği aşikardır.

Bir kısım ekonomik gelişim gösterge grafiklerinin olumluya, bir kısmının stabil görüntüye kavuşması TCMB’nı haklı olarak faizlerin indirimine yönlendirdi. Beklenti 2.5 puan civarlarında dolaşırken çok daha yüksek bir cesaretle 4.25 puan indirim yapıldı.

Politika faizinin 24 seviyelerinde kalması tüm sistemi tıkama fonksiyonu icra ediyordu. Piyasa faizlerinin 30’lara dayanmış olması iş ortamını adeta durdurmuştu. Şimdi psikolojik sınır olan 20’lerin altına inmiş olması önemli bir açılım sağlayacaktır.”

 

DANIŞMAN: “Piyasa tepkilerinin olumlu olması iyiye işaret”

“İş dünyası olarak, bu cesur kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Kanaatimiz odur ki, TCMB’sı rakamları ve eğilimleri çok iyi irdelemiş ve kararını geri dönülmez bir analize dayalı olarak vermiştir.  

Piyasaların ilk tepkileri olumlu olmuştur. Gerek döviz cephesinde, gerekse Borsa cephesinde reaksiyon olumlu olmuştur. Bu hassasiyetin devam etmesini, piyasa faizlerine de yansımasını ve enflasyona da aynı şekilde etki etmesini bekliyoruz.”      

25 Temmuz 2019