BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

MERKEZ BANKASI CESUR DAVRANMAYA DEVAM EDİYOR

MERKEZ BANKASI CESUR DAVRANMAYA DEVAM EDİYOR

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, T.C. Merkez Bankası PPK’nun faiz indirme kararını değerlendirirken “TCMB cesur davranmaya devam ediyor. PPK’nın aldığı faiz kararı, hızlı düşüşün devamı şeklinde oldu. Bu cesur kararın sonuçlarının da beklendiği gibi olmasını temenni ediyorum” dedi.

Açıklama şu şekilde: 

“TCMB, başladığı cesurca faiz indirme politikasını be seferde de devam ettirdi. Çok ciddi risklerin içinde yer aldığı, sınır ötesi harekatın sürdüğü, küresel güç merkezleriyle sıkı müzakerelerin devam ettiği ve risklerin bir hayli yükseldiği bir atmosferde böyle bir karar gerçekten ciddi bir karardır.

Karar sonrası piyasalarda kayda değer bir hareketliliğin olmaması risklerin önceden satın alındığını ve kararın önemli bir hesaba dayandırıldığı hissiyatını oluşturdu. Bu hareket TCMB’ye olan güveni pekiştirdi. 

DANIŞMAN: Süreç sonunda oluşacak barış atmosferi, yatırımcı iştahı önemli bir zemin oluşturacaktır.

ABD ile devam eden müzakereler ve yaptırımların kaldırılması kararının aynı vakitlere denk gelmesinin de son derece olumlu etkiler oluşturduğu gözlenmektedir. Gün itibariyle, portföy piyasalarında meydana gelmesi beklenen volatilite yaşanmadı. Dövizde önemli bir hareket olmadı, BİST grafiği olumlu istikamette seyir takip etti. 

Yeni bir bekleme süresi olan 150 saat meselesi hiç şüphesiz yine bir piyasa dinamiği potansiyeli taşımaktadır. Ancak birincinin sükunetle aşılmış olması bunun da aynı şekilde sonuçlanacağının göstergesi kabul edilebilir. 

Bunun sonucunda bölgede meydana gelecek bir barış havası ve sorunun çözüm istikametinde oluşacak beklenti ekonominin de yeniden harekete geçmesini tetikleyecektir. Faiz ve döviz risklerinin minimize olması yatırımcıyı yeniden iştahlandıracaktır.

TCMB Politika faizi artık yüzde 14 dür. Umarız bu tempo ile herhangi bir engelle karşılaşmadan tek haneli rakamlara yeniden indirebiliriz. 

Kararın hayırlı olmasını diliyorum.    

24 Ekim 2019