BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

KRİTİK ZAMANDA HERKES SORUMLULUK ALMALI

KRİTİK ZAMANDA HERKES SORUMLULUK ALMALI

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, BDDK’nın özel bankalara yaptığı uyarıyı haklı bularak “Kritik zamanlarda herkes sorumluluk almalı” dedi ve bu konuda bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şu şekilde:

“Dünyada çok az zamanda yaşanan bir dramla karşı karşıya olduğumuz su götürmez bir gerçekliktir. Küresel anlamda bu kadar büyük ekonomik darbe oluşturacak başka bir kriz söz konusu olmamıştır. 1929 buhranı dahi bu kara geniş zemine yayılan bir etki oluşturmamıştı. 

Kayıpları artık, sektörler, ülkeler veya bütçeler bazında konuşmuyoruz. Kayıpları GSYH bazında konuşuyoruz. Bu durumun herkes tarafında iyi anlaşılması gerekir.  Eğer bütün birimleri, bütün bireyler ve bütün kurumlar daha doğru bir paylaşım düşüncesiyle taşına altına elini koyarsa stres, daha kolay atlatacağımız ve sonrasında daha tutarlı bir dengeye erişeceğimiz kesindir.

Bazı kurumlar şimdiki şartları fırsat olarak değerlendirip istismar edelerse bunun hiç şüphesiz korona sonrası için bir bedel üreteceğinin beklenmesi gerekir.

Maalesef özel bankaların bu konuda son derece çekimser davrandıkları ve normal zamanlarda yapılan davranışları sergilemeye devam ettikleri üzüntüyle görülmektedir. Kamunun verdiği imkânları dahi komisyon alarak müşteriye aktarmaya devam etmektedirler. Bu kabul edilemez.

Tam bu noktada BDDK’nın; “Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyoruz” şeklindeki açıklamasını önemli buluyor ve bu dikkate tüm özel bankaları davet ediyoruz. Zira bu yol birlikte yürümemiz gereken bir yoldur. Zor zamanda yardımlaşmaz isek kolay zamanda birlikte yürümemizin bir anlamı kalmayacaktır. Bu açıdan biz de diyoruz ki;  Kritik zamanlarda herkes sorumluluk almalı! Bankalar da müşterilerin yanında olduklarını göstermelidirler.” 

13 Nisan 2020