BASIN AÇIKLAMALARI

Ana SayfaBasın Açıklamaları

FAİZ İNDİRME KARARI İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRACAKTIR

FAİZ İNDİRME KARARI İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRACAKTIR

TCMB 2020 yılının ilk toplantısında faiz indirme kararlarına devam etti. ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı değerlendirmede “Faiz indirme kararı ekonomik iyileşmeyi hızlandıracaktır” yorumunda bulundu.

Açıklama şu şekilde:  
 

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını; 75 baz puan indirerek yüzde 12'den yüzde 11.25'e çekme şeklinde verdi.
 

TCMB’nın bu kararının, beklentilere uygun bir karar olduğu tescil edilmiş oldu. Zira iddiaların aksine piyasalar olumlu şekilde karşıladı. BIST endeksi yükseliş dövizler ise düşüş reaksiyonu gösterdi. Böylece finansal piyasalar ekonomik gelişmeyi kabullenmiş ve herhangi bir spekülasyona mahal olmadığını tescil etmiş oldular.      

Kararın gerekçesinde; son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma  eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel  yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini  sürdürdüğü ve rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken  küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen  yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken,  dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte  ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde  belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan  tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi  beklenmektedir, ifadeleri yer almıştır.”

 

Danışman: “Faiz inmeye devam ettikçe yatırım ortamı iyileşecektir.”
 

“Bu ifadelerin piyasa okuması açısından gerçeklere tekabül ettiği aşikardır. Bu yüzden de herhangi bir rijit karşılık ortaya çıkamamaktadır.
 

Enflasyona olumlu katkı vermesi beklenen bu kararın piyasa faizleriyle de destekleneceğini umuyoruz. Bankaların konuyu ağırdan almamaları temennimizdir. Merkez Bankası kararlarına ne kadar hızlı adaptasyon yaşanırsa yatırım ortamının iyileşmesine o kadar hızlı katkı verilmiş olacaktır.
 

2018 krizi ile birlikte yüzde 24’lere çıkan faizler, Haziran 2019’dan itibaren TCMB’nin cesur kararlarıyla hızlı bir düşüş trendine girmiş ve altı ayda 11.25 seviyesine düşürülmüştür. 2020 yılında her ay PPK toplanarak faiz kararlarını gözden geçirecek. Daha fazla düşüş imkanlarının oluşmasını temenni ediyoruz. Böylece gerçek büyüme dönemine geçiş söz konusu olacaktır.”   

16 Ocak 2020